در حال بارگذاری ...
دبیر اجرایی سی‌و‌سومین جشنواره تئاتر استان مازندران:

موفقیت در تئاتر فقط با تماشاگر معنا پیدا می‌کند

افشین رشیدی نویسنده و کارگردان دبیر اجرایی سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران را به عهده داشت. رشیدی علاوه بر دبیری سی و سوم جشنواره تئاتر مازندران دبیر جشنواره سارویه و جشنواره دیالوگ را نیز درکارنامه خود دارد. وی که نویسنده بیش از ۱۰ نمایشنامه است، از تجربیات خود و چالش ها و کم و کاستی هایی که در سی و سومین جشنواره تئاتر مازندران با آن مواجه بود گفت.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از مازندران، با دبیر اجرایی جشنواره تئاتر استان مازندران درباره برگزای  سی و سومین دوره  و حواشی آن گفت وگویی انجام داده ایم که در ادامه می‌خوانید:

وقتی به عنوان دبیر اجرایی جشنواره برگزیده شدید چه جذابیت و ویژگی باعث قبول این مسئولیت شد؟

می‌دانستم دردسر و چالش‌های زیادی را پیش‌رو خواهم داشت و جذابیتی برایم نخواهد داشت و دلیل اصلی که من این مسئولیت را پذیرفتم همان چالش هایی بود که در صحنه تئاتر قرار بود با آن مواجه شوم بوده است. از۲۰ سال پیش تابحال به من ثابت شده است تا چالشی نباشد کوشش و تلاشی هم نخواهد بود. همانطور که گفتم انتخاب من به عنوان دبیری جشنواره جذابیتی برایم نداشت و طی چندین جلسه بنده مسئولیت را پذیرفتم،ولی ابلاغی که از مدیر کل فرهنگ و ارشاد گرفتم همچنان برایم ارزشمند است. ما در دبیرخانه آن‌چنان خواسته‌ای نداریم،بعضی از رویکردهای سخت و نرم‌افزاری است و بودجه‌ی مناسب احتیاج داریم. ولی چیزی که در این حرفه به من روحیه و انرژی برای ادامه‌ی کار را می‌دهد همان چالشی است که عرض کردم. از تمام عوامل اداره کل فرهنگ‌و‌ارشاد اسلامی استان،همراهی و پشتیبانی مدیریت،معاونت،حراست،مجموع معاونت هنری و شخص معاون هنری تشکر را به‌جا آورم. و تشکر ویژه را از آقای «عمرانی نسب »کارشناس تئاتر استان که پابه‌پای هنرمندان تئاتر بودند،با آنکه ایشان نیروی اجرایی دبیرخانه‌ای بودند بار زیادی را از مسئولیت مارا برعهده گرفتند دارم.

بعد از انتصاب به عنوان دبیر اجرایی سطح  انتظارات از شما بیشتر شد چه برنامه ای برای حرفه و کار خودتان در نظر داشتید؟

از همان ابتدا به تمام بچه‌های تئاتر گوشزد کردم،کاری که قرار است ارائه بدهید فقط محدود به افراد هنری نیست بلکه تمام افراد را احاطه می‌کند،پس کار خود را به بهترین نحو انجام دهید تا تمام عموم از آن استقبال کنند.ما به تمام ارگان‌ها،سازمان‌ها،مراکز فرهنگی و هنری،شهرداری،آموزش و پرورش،هلال احمر و. بیش از ۱۰۰ نامه زدیم تا در این جشنواره تئاتر حضور یابند و آن را جدی بگیرند،خوشبختانه مجموع این سازمانها ورود کردند و جای قدردانی هم دارد،اما سازمان آموزش و پرورش هیچ اقدامی نکردند و فقط گله‌مندی برای ما به جا گذاشتند. چون آموزش و پرورش استان یک شاخه فرهنگی دارد که هر‌سال منهای این ۲ سال کرونا هر‌ساله در جشنواره تئاتر حضور داشتند اما در این دوره از جشنواره کارشناس آن گفت که حاضر به شرکت در جشنواره نیستند،بنده متاسفم برای سازمانی که با فرهنگ و تربیت سروکار دارد اما چنین دعوتی را نمی‌پذیرد.دبیر اجرایی جشنواره اظهار داشت:من شعاری با عنوان« همه برای تئاتر» را انتخاب کردم دلیل انتخاب من هم بوده که همه تئاتر را جدی بگیرند و حضور یابند و استقبال کنند،ما برای این جشنواره بنر،تراکت،بیلبورد،پوستر که از عناصر جذابیتی برای تبلیغات هستند در سطح شهر استفاده کردیم.

حواشی جشنواره به چه صورت بوده ؟ آیا با چالش هایی هم مواجه شدید؟

بله قطعا ضعف هایی هم وجود دارد،با وجود تمام استقبال هایی که از سوی مردم به جشنواره شده است،بنده به خودم نمره‌ی کمی لحاظ می‌کنم،علی رغم تمام رضایت مندی‌ها،ضعف‌های بسیاری هم وجود خواهد داشت و ما باید تمام سعی خود را می‌کردیم تا با آرامش بهتری به اهداف خود برسیم،و دلیل اینکه نتوانستیم خواسته و اهدافی که در ذهنمان بود را اجرایی کنیم شاید مشکلاتی بود مانند نور صحنه،صدای رسا،و. به طور مثال ما درخواست هایی برای تغییر نور صحنه و پروژکتور دادیم که اصلی‌ترین و مهم‌ترین چیز برای نشان دادن چهره و کیفیت بازی و نمایش هنر پیشه‌ها روی صحنه است،اما اجرای اول با تمام این نقص‌ها بر روی صحنه رفت،ضعف دیگر که با آن مواجه بودیم فضای کم قسمت بلک باکس بود که جمعیت زیادی را نمی‌توانست پوشش دهد ولی افراد زیادی در این قسمت حضور داشتند. از جمله ضعف‌های دیگری که داشتیم تلویزیون شهری که در محل مقرر مستقر بود تا اجرای نمایش هارا همزمان اکران کند،اما روز اول و دوم دچار مشکل شد و نمایش‌ها پخش نشد تا روز سوم ما این مشکل را رفع کردیم.

سطح جشنواره و ملاک انتخاب شما چه بوده؟

به دلیل شرایط کرونایی ما فراخوان جشنواره را برای هنرمندان دیر فرستادیم و این عزیزان کمتر از ۲ماه زمان داشتند تا اجرا‌های خود را برای حضور در جشنواره آماده کنند،اما این عزیزان بسیار توانمند بودند و با تمام این شرایط بد کرونایی خود را برای جشنواره حاضر کردند.لذا دبیرخانه به هیئت انتخاب آثار گفت سعی کنید با توجه به شرایط‌ها آثار را انتخاب کنید.تمام نمایش هایی که در جشنواره حضور پیدا کردند،آن نرم،اسلوب و باهم بندی مورد نیاز را برای یک اجرای سالم داشتند. اجرای سالم به اجرایی اطلاق می‌شود که تمام گروه از ابتدا تا انتهای اجرا با ریتم،متن،طراحی موسیقی و نور مناسب به پایان برسانند و توقف،تاخیر،کندی ریتم ندارد.

امسال به دلیل شرایط حاکم و اپدیمی کرونا و وقفه دوساله در تئاتر کمی اجرای این جشنواره ریسک بالایی داشت . استقبال مخاطبین از جشنواره چطور بوده ؟

باید با اغراق بگویم استقبال مردم در این دوره از جشنواره بی‌نظیر بود. با توجه به اطلاع رسانی بسیار خوب از سوی رسانه‌ها و تبلیغاتی خودمان در سطح شهر انجام دادیم،شاهد استقبال خوبی از طرف مردم عزیزمان بودیم،و در همین رسانه می‌خواهم تشکر ویژه داشته باشم از مشاور رسانه‌ای خود از «سینا رویگریان»،پیشکسوت عرصه قلم،نویسندگی،روزنامه‌نگاری که کمک‌ها و راهنمایی‌های زیادی به گروه ما داشت.

سازمان چه حمایت هایی را برای برگزیدگان جشنواره در نظر دارد؟

ما در این جشنواره چیزی که مدنظرمان بود حمایت مالی نبوده بله درسته هدایایی از سوی سازمان هلال احمر،کانون پرورش فکری بوده ولی در این جشنواره هدف ما ایجاد پل ارتباطی بوده بین اهالی و مجموعه تئاتر و مردم که آن هم محقق شد.

شما موفقیت را در زمینه‌ی تئاتر چطور ارزیابی می‌کنید؟

باید با قاطعیت بگویم که موفقیت در تئاتر فقط با تماشاگر معنا پیدا می‌کند و بدون تماشاگر معنایی ندارد. و همین طور تماشاگر زمانی به تماشای تئاتر می‌آید که آگاه باشد تئاتری وجود دارد.قبل از برگزاری جشنواره طی تهیه گزارشی که از مردم داشتیم تا سطح علاقمندی مردم را نسبت به تئاتر مطلع شویم،اما هیچ یک از مصاحبه‌شونده‌ها اصلا به تماشای تئاتر نرفته بودند و این بسیار جای تاسف دارد.و ما زمانی در کار و حرفه خود موفق خواهیم بود که تماشاگر برای اجرای نمایش‌های خود داشته باشیم.

 
مطالب مرتبط

گفتگو با «میلاد محمد نژاد» نفر اول مرد بازیگری در سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران

تک پرسوناژ یکی از سخت‌ترین اجراهای نمایش
گفتگو با «میلاد محمد نژاد» نفر اول مرد بازیگری در سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران

تک پرسوناژ یکی از سخت‌ترین اجراهای نمایش

میلاد محمد نژاد هنرمند جوان ساروی که در عرصه نمایش و تئاتر کار میکند. او کار خود را از سن 11 سالگی شروع کرد، او در تئاتر های زیادی ایفای نقش داشت و همچنین در سال 1400در سی وسومین جشنواره تئاتر مازندران به عنوان نفر اول مرد برگزیده شد.

|

آیین اختتامیه سی و دومین جشنواره تئاتر استان مازندران برگزار شد؛

راهیابی «سرخ او» و «ترس و لرز» به چهلمین جشنواره تئاتر فجر
آیین اختتامیه سی و دومین جشنواره تئاتر استان مازندران برگزار شد؛

راهیابی «سرخ او» و «ترس و لرز» به چهلمین جشنواره تئاتر فجر

بالاخره پس از چهار روز آیین اختتامیه سی و سومین جشنواره تئاتر استان مازندران هم با معرفی برگزیدگان این دوره به خط پایان رسید و نمایش های راهیابی «سرخ او» و «ترس و لرز» به عنوان نمایندگان استان مازندران برای حضور در چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیرخانه این جشنواره ...

|

دبیر سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران:

درخواست خانواده تئاتر  تکمیل تالار مرکزی ساری است
دبیر سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران:

درخواست خانواده تئاتر تکمیل تالار مرکزی ساری است

مازندران تن‌ها استانی بود که بخش بازبینی جشنواره را امسال به صورت حضوری برگزار کرد و اکنون نیز شاهد استقبال چشمگیر مخاطبان بودیم. همه این نکات با همکاری خوب عوامل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران محقق شد که از همه همراهان قدردانی می‌کنم.

|

نگاهی به سی و دومین جشنواره تئاتر استان مازندران

جان دوباره تئاتر
نگاهی به سی و دومین جشنواره تئاتر استان مازندران

جان دوباره تئاتر

سی و سومین جشنواره تئاتر مازندران با راهیابی ۱۳ گروه نمایشی در بخش‌های آمفی تئاتر و بلک باکس همراه بود، این جشنواره در سالن سلمان هراتی در اداره فرهنگ و ارشاد مرکز مازندران از ۲۶ آبان ماه جاری آغاز و در تاریخ ۲۹ آبان ماه به کار خود پایان می‌دهد.

|

با اعلام جدول  اجراهای سی و سومین دوره

بزرگترین رویداد تئاتری مازندران آغاز می‌شود
با اعلام جدول اجراهای سی و سومین دوره

بزرگترین رویداد تئاتری مازندران آغاز می‌شود

سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران از چهارشنبه 26 آبان با اجرای ۱۳ نمایش در ساری و رقابت این آثار در حضور داوران، مرحله نهایی آغاز می‌شود تا پس از دو دوره، بار دیگر توان اجرایی گروه‌های نمایشی مازندران برای راه‌یابی به جشنواره تئاتر فجر محک زده شود.

|

دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر استان مازندران :

برای معرفی برگزیدگان استان‌ها نیازمند زمان بیشتری هستیم
دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر استان مازندران :

برای معرفی برگزیدگان استان‌ها نیازمند زمان بیشتری هستیم

افشین رشیدی گفت: برای ما که از مازندران چند سال است نتوانستیم نماینده‌ای در بخش صحنه‌ای فجر داشته باشیم این که زمان بیشتری برای تمرین داشته باشیم و گروه‌ها بتوانند اثر باکیفیت تهیه کنند اهمیت زیادی دارد. اما درخواست ما هنوز پذیرفته نشده و این در حالی است که به جشنواره استان ...

|

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان تشریح کرد

چالش های استان‌ مازنداران برای حضور در جشننواره تئاتر فجر
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان تشریح کرد

چالش های استان‌ مازنداران برای حضور در جشننواره تئاتر فجر

تئاتری‌های فعال شهرستان‌ها که قصد شرکت در جشنواره تئاتر استان خود برای راه‌یابی به چهلمین جشنواره تئاتر فجر را دارند، امسال چالش ‌تعطیلی سالن‌های نمایش و نبود فضای تمرین، محدودیت زمانی ناشی از شرایط کرونایی و کاهش سهم استان‌ها از جشنواره فجر را موانع پیش روی خود بیان ...

|

نامه مدیر کل ارشاد مازندران به مدیر کل هنرهای نمایشی :

جشنواره تئاتر استان مازندران زیر سایه کرونا
نامه مدیر کل ارشاد مازندران به مدیر کل هنرهای نمایشی :

جشنواره تئاتر استان مازندران زیر سایه کرونا

عباس زارع مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران طی نامه ایی به قادر آشنا مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی خواهان تمدید مهلت ارسال آثار شرکت کنندگان در جشنواره تئاتر استان و تعویق در برگزاری به دلیل شرایط کرونایی شد .

|

نظرات کاربران