در حال بارگذاری ...
آیین اختتامیه سی و دومین جشنواره تئاتر استان مازندران برگزار شد؛

راهیابی «سرخ او» و «ترس و لرز» به چهلمین جشنواره تئاتر فجر

بالاخره پس از چهار روز آیین اختتامیه سی و سومین جشنواره تئاتر استان مازندران هم با معرفی برگزیدگان این دوره به خط پایان رسید و نمایش های راهیابی «سرخ او» و «ترس و لرز» به عنوان نمایندگان استان مازندران برای حضور در چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیرخانه این جشنواره معرفی شدند.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از مازندران، آیین اختتامیه سی و سومین جشنواره تئاتر استان مازندران در سالن سلمان هراتی مجتمع فرهنگی هنری فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با فاصله‌ای حدود 3 ساعت از آخرین اجرا آغاز شد. حضور اهالی فرهنگ و هنر و سیاست و مدیران در این مراسم از نکات جالب توجه بود. رأس ساعت 18 دبیرخانه و دبیر افشین رشیدی برای شروع مراسم اعلام آمادگی کردند؛ اما هماهنگی حضور مدیران و داوران هر دو بخش بازبینی و مرحله نهایی قدری طول کشید و با تاخیر از حضار دعوت شد تا به سالن وارد شوند. سالن مملو از جمعیت بود و محوطه بیرونی هم پر بود از مشتاقان دیدن مراسم اختتامیه که از طریق تلویزیون ال ای دی مراسم را دنبال می‌کردند.

در کنار عباس زارع به عنوان میزبان و هیات داوران شامل جهانگیر الماسی، اصغر همت و رحمت امینی و مهمان ویژه جشنواره افسر اسدی، یاسر محمودی برنتی رئیس انجمن نمایش مازندران و دبیر دوره گذشته این جشنواره، سیدحمید هراسانی رئیس بسیج هنرمندان مازندران، منصورعلی زارعی و علی بابایی کارنامی نمایندگان ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی، اعضای گروه‌های نمایشی شرکت‌کننده و تعداد زیادی از پیشکسوتان و هنرمندان این عرصه، اصحاب رسانه و همراهان‌شان نیز در سالن اختتامیه حضور داشتند.

اجرای موسیقی و اجرای محلی مازندرانی اولین بخش برنامه بعد از صحبت‌های اولیه مجری بود.

پس از آن افشین رشیدی، روی صحنه رفت و نه در مقام دبیر جشنواره بلکه به عنوان یک تئاتری و از جنس هنرمندان حاضر از نقایص گفت، عذرخواهی کرد و کمبود فضا را یکی از عوامل مهم این نقایص خواند و از مسئولان حاضر درخواست کرد تا هرچه زودتر تالار مرکزی شهر را افتتاح کنند.

دبیر جشنواره همچنین در گزارش خود اعلام کرد که مازندران تنها استانی بود که امسال بخش بازبینی جشنواره را به صورت حضوری برگزار کرد، از  همکاری خوب عوامل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران قدردانی کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز در سخنانی با ابراز رضایت از استقبال کم‌نظیر از جشنواره و اشاره به حضور گروه‌های متعدد تئاتری و استعدادهای عرصه هنرهای نمایشی مازندران، به کمبودهای مالی و زیرساختی حوزه فرهنگ و هنر اذعان کرد.

عباس زارع در این خصوص گفت: یک‌چهارم بودجه امسال اداره کل در همین جشنواره هزینه شد. این یعنی بضاعت ما اندک و زیرساخت‌های ما ناکافی است. از هر دو نماینده ساری در مجلس می‌خواهم که مطالبات فرهنگ و هنر استان و شهرستان را در مجلس به طور جدی پیگیری کنند.

قبل از اعلام نتایج جشنواره علیرضا کلانتری هنرمند مازندرانی با اجرای یک موسیقی که درباره تئاتر هم بود و خواندن قطعه شعری در همین مورد مورد تشویق فراوان حضار قرار گرفت.

اما بخش جذاب شنبه شب اعلام آرای هئیت‌ داوران بود. پیش از همه افشین رشیدی چند لوح تقدیر و جوایزی را از طرف دبیرخانه جشنواره به آثار و افرادی اهدا کرد که بیشتر در جهت تشویق و حمایت بود.

در بخش جنبی که سه اثر حضور داشتند، نمایش «گَوَن» کارگروهی به سرپرستی سپیده زین‌العابدین از بابل با رای مردمی به عنوان اثر برگزیده معرفی شد و نمایش «سرخ او» به نویسندگی و کارگردانی مهیار هزارجریبی از بهشهر با کسب بیش‌ترین جوایز در بخش‌های مختلف برنده مطلق سی و دومین جشنواره تئاتر استان مازندران شد و به همراه نمایش «ترس و لرز» نوشته مریم زرینی و کارگردانی مسعود شعاعی از آمل به جشنواره فجر راه پیدا کرد.

سایر جوایز در پایان همین گزارش به تفکیک آورده خواهد شد اما نکاتی که در پایان به نظرم می‌رسد را اعلام می‌کنم:

استقبال از جشنواره چه از طرف هنرمندان و چه مخاطبان و تماشاگران مردمی کم‌نظیر و با شور و حرارات بسیار بود. نقایصی که در این دوره مشاهده می‌شد بیشتر به امکانات و بودجه مربوط بود تا نیروی انسانی و برنامه‌ریزی. تلاش بی‌وقفه و شبانه‌روزی اعضای دبیرخانه و مجتمع فرهنگی هنری ارشاد برای ارائه خدمات بهتر و اجراهای بدون مشکل، ستودنی بود و با توجه به استقبال بسیار زیاد و برداشته‌شدن پروتکل‌ها در خیلی از موارد، تصمیم بجا برای اختصاص بیشتر ظرفیت سالن‌ها به تماشاگران جسورانه، هوشمندانه و بجا بود. تصمیم حضور 10 اثر در بخش اصلی و 3 اثر در بخش رقابتی برای شریک کردن همه استان در این جشنواره قابل دفاع است هرچند مقداری از کیفیت جشنواره کاست اما جشنواره را به هم‌نشینی و دورهمی همه تئاتری‌های استان تبدیل کرد که پس از دوره سخت کرونا نیروی تازه‌ای به آنان داد و روح تازه‌ای در کالبد هنرهای نمایشی استان دمید. دمیدن روح هنر در جامعه به زنده نگاه‌داشتن آن کمک شایانی می‌کند و این جشنواره در شرایط پس از کرونا که نیاز به نشاط اجتماعی بیش از قبل دارد، روزنه‌ امیدی بود که امیدوارم بسته نشود. از امروز گروه‌های تئاتری و هنرمندان هنرهای نمایشی نباید سالن‌ها را خالی بگذارند. امیدوارم سالن‌های بسیار زیادی در سراسر استان ساخته شوند و در اختیار هنرمندان قرار بگیرند تا جامعه سرزنده باشد و از این رهگذر اجتماعی رو به رشد داشته باشیم. هنرمندان عزیز لطفاً این فرصت به‌دست‌آمده را به سادگی از دست ندهید.

سایر برگزیدگان جشنواره سی و دومین به این شرح بودند:

کارگردانی

اول: مهیار هزارجریبی برای کارگردانی نمایش «سِرخ او» از بهشهر

دوممجید شعاعی برای کارگردانی نمایش «ترس و لرز» از آمل

سوم: عباس ابوالحسنی برای کارگردانی نمایش «اژدهاک» از بابل

شایسته تقدیرافسانه منادی برای کارگردانی نمایش «آنتیگونه» از بابل

نمایشنامه‌

اولمهیار هزارجریبی برای نویسندگی نمایشنامه «سِرخ او» از بهشهر

دوممریم زرینی برای نویسندگی نمایشنامه «ترس و لرز» از آمل

سومافسانه منادی برای برگرداندن نمایشنامه تاریخی «آنتیگونه» به زبان مازندرانی از بابل

بازیگری مرد

اولمیلاد محمدنژاد برای بازی در نمایش «حقایقی درباره یک ماهی مرده» از ساری

دومرسول عبدی برای بازی در نمایش «سِرخ او» از بهشهر

سوممیثم وهابی برای بازی در نمایش «چشم‌ها» از عباس‌آباد

شایسته تقدیر: شعبان صادقی برای بازی در نمایش «خاطرات مجلس سوخته یک زن» از چالوس، علی اکبر چهاردهی برای بازی در نمایش «سِرخ او» از  بهشهر و مهدی صفرزاده برای بازی در نمایش «آنتیگونه» از بابل

بازیگری زن

اولسارا یزدانی برای بازی در نمایش «سِرخ او» از بهشهر

دومصنم بزم آرا برای بازی در نمایش «ترس و لرز» از آمل

سومزهرا عمرانی برای بازی در نمایش «آنتیگونه» از بابل

شایسته تقدیرغزل ستایش برای بازی در نمایش «آنتیگونه» از افسون نامداری برای بازی در نمایش «اژدهاک» و سمیرا سلیمانی برای بازی در نمایش «سِرخ او»

طراحی صحنه

طراحی برتر: مجید شعاعی برای طراحی صحنه نمایش «ترس و لرز» از آمل

شایسته تقدیر: مهیار هزارجریبی برای طراحی صحنه نمایش «سِرخ او» از بهشهر

طراحی لباس

طراحی برترلیلی رضایی برای طراحی لباس بازیگران نمایش «چشم‌ها» از عباس‌آباد

موسیقی

علی هزارجریبی برای موسیقی نمایش «سِرخ او» از بهشهر

طراحی پوستر

صالح تسبیحی برای طراحی پوستر «حقایقی درباره یک ماهی مرده»
مطالب مرتبط

گفتگو با «میلاد محمد نژاد» نفر اول مرد بازیگری در سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران

تک پرسوناژ یکی از سخت‌ترین اجراهای نمایش
گفتگو با «میلاد محمد نژاد» نفر اول مرد بازیگری در سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران

تک پرسوناژ یکی از سخت‌ترین اجراهای نمایش

میلاد محمد نژاد هنرمند جوان ساروی که در عرصه نمایش و تئاتر کار میکند. او کار خود را از سن 11 سالگی شروع کرد، او در تئاتر های زیادی ایفای نقش داشت و همچنین در سال 1400در سی وسومین جشنواره تئاتر مازندران به عنوان نفر اول مرد برگزیده شد.

|

دبیر اجرایی سی‌و‌سومین جشنواره تئاتر استان مازندران:

موفقیت در تئاتر فقط با تماشاگر معنا پیدا می‌کند
دبیر اجرایی سی‌و‌سومین جشنواره تئاتر استان مازندران:

موفقیت در تئاتر فقط با تماشاگر معنا پیدا می‌کند

افشین رشیدی نویسنده و کارگردان دبیر اجرایی سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران را به عهده داشت. رشیدی علاوه بر دبیری سی و سوم جشنواره تئاتر مازندران دبیر جشنواره سارویه و جشنواره دیالوگ را نیز درکارنامه خود دارد. وی که نویسنده بیش از 10 نمایشنامه است، از تجربیات خود و چالش ها و ...

|

دبیر سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران:

درخواست خانواده تئاتر  تکمیل تالار مرکزی ساری است
دبیر سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران:

درخواست خانواده تئاتر تکمیل تالار مرکزی ساری است

مازندران تن‌ها استانی بود که بخش بازبینی جشنواره را امسال به صورت حضوری برگزار کرد و اکنون نیز شاهد استقبال چشمگیر مخاطبان بودیم. همه این نکات با همکاری خوب عوامل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران محقق شد که از همه همراهان قدردانی می‌کنم.

|

نگاهی به سی و دومین جشنواره تئاتر استان مازندران

جان دوباره تئاتر
نگاهی به سی و دومین جشنواره تئاتر استان مازندران

جان دوباره تئاتر

سی و سومین جشنواره تئاتر مازندران با راهیابی ۱۳ گروه نمایشی در بخش‌های آمفی تئاتر و بلک باکس همراه بود، این جشنواره در سالن سلمان هراتی در اداره فرهنگ و ارشاد مرکز مازندران از ۲۶ آبان ماه جاری آغاز و در تاریخ ۲۹ آبان ماه به کار خود پایان می‌دهد.

|

با اعلام جدول  اجراهای سی و سومین دوره

بزرگترین رویداد تئاتری مازندران آغاز می‌شود
با اعلام جدول اجراهای سی و سومین دوره

بزرگترین رویداد تئاتری مازندران آغاز می‌شود

سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران از چهارشنبه 26 آبان با اجرای ۱۳ نمایش در ساری و رقابت این آثار در حضور داوران، مرحله نهایی آغاز می‌شود تا پس از دو دوره، بار دیگر توان اجرایی گروه‌های نمایشی مازندران برای راه‌یابی به جشنواره تئاتر فجر محک زده شود.

|

دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر استان مازندران :

برای معرفی برگزیدگان استان‌ها نیازمند زمان بیشتری هستیم
دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر استان مازندران :

برای معرفی برگزیدگان استان‌ها نیازمند زمان بیشتری هستیم

افشین رشیدی گفت: برای ما که از مازندران چند سال است نتوانستیم نماینده‌ای در بخش صحنه‌ای فجر داشته باشیم این که زمان بیشتری برای تمرین داشته باشیم و گروه‌ها بتوانند اثر باکیفیت تهیه کنند اهمیت زیادی دارد. اما درخواست ما هنوز پذیرفته نشده و این در حالی است که به جشنواره استان ...

|

نظرات کاربران