در حال بارگذاری ...
نگاهی به سی و دومین جشنواره تئاتر استان مازندران

جان دوباره تئاتر

سی و سومین جشنواره تئاتر مازندران با راهیابی ۱۳ گروه نمایشی در بخش‌های آمفی تئاتر و بلک باکس همراه بود، این جشنواره در سالن سلمان هراتی در اداره فرهنگ و ارشاد مرکز مازندران از ۲۶ آبان ماه جاری آغاز و در تاریخ ۲۹ آبان ماه به کار خود پایان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از مازندران ، اجرای نمایش‌ها با حضور پرشور تماشاگران به‌ویژه نسل جوان همراه بود تا جایی که در همان لحظات اولیه اجرای نمایش ظرفیت سالن آمفی تئاتر تکمیل و باقی تماشاگران نمایش را از طریق صفحه نمایشی در بیرون از سالن آمفی تئاتر دنبال می‌کردند.

گفتنی است پرونده سی‌ودومین جشنواره تئاتر مازندران در ابتدای آذر ماه سال گذشته به‌دلیل محدودیت‌های کرونایی به صورت غیرمتمرکز و در شرایطی ویژه و بدون حضور تماشاگران برگزار شده بود،با اعلام برگزیدگان و اثر برتر در اختتامیه مجازی این رویداد بسته شد.

ولی در سی و سومین دوره از این جشنواره،تماشاگران فرصت تماشای نمایش‌ها را دارند،گویی در انتظار برگزاری نمایش‌های خانگی بودند،جوانان از همه طیف‌ها با ظواهری متفاوت همه حواس خود را به تماشای نمایش داده بودند،در پایان اکران تئاتر با کارگردان و بازیگر « عشق خیابانی» گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانید.

موفقیت بالا در تئاتر مدیون ترکیبی از تجربه و آموزش 

بهزاد شاهنده کارگردان این نمایش در گفت‌وگو با ما با اشاره به اینکه همه ما در زندگی روزمره در یک نقش قرار داریم و تا پایان عمر همان را تجربه می‌کنیم،اظهار کرد:اما تئاتر این فرصت را به بازیگران می‌دهد تا در طیف مختلفی از زندگی را درک کنند یعنی همان چیزی که در زندگی عادی ممکن نیست.

وی با اعلام اینکه این چهارمین حضور او در جشنواره تئاتر استان است،از ورود گروهش به این مرحله ابراز خرسندی کرد و ادامه داد:عشق و علاقه بچه‌های گروه باعث شده که موفقیت شامل حال‌مان شود و از این بابت خوشحالیم.

شاهنده که سابقه‌ای ۴۰ ساله در عرصه تئاتر و نمایشهای خانگی دارد،عنوان کرد:علاقه‌مندان به این حوزه به‌ویژه جوانان بدانند که حضور در این فضا اینکه در سالن تئاتر بنشینند قطعا به تئاتر علاقه‌مند خواهند شد و می‌توانند در کنار بهره‌گیری از آموزش اساتید وارد این عرصه شوند.

این کارگردان ساروی تئاتر را یک کار باصفا دانست و گفت:فعالان در این حوزه با ورود به آن،از روحیه بالا و زبان ناطقی برخوردار خواهند شد و در کنار مطالعه تبدیل به سخنوران ماهری می‌شوند.

وی با بیان اینکه خودش به‌صورت تجربی وارد این حرفه شده،اذعان داشت:علاقه‌مندان به ورود به تئاتر صرفا نباید دانش آموخته این حوزه باشند،ولی ترکیب تجربه و آموزش قطعا موجب موفقیت بیشتری خواهد شد.

ورود به عرصه تئاتر آسان ولی دوام آوردن سخت است

در ادامه مهرانه فلاح پور بازیگر ۲۴ ساله و متاهل نقش دختر خیابانی،در گفت‌وگو با ما با بیان اینکه این اولین کار حرفه‌ای من است،یادآور شد:بنده حدود ۴ سالی است که در حوزه تئاتر فعالیت دارم،قبلا نمایش طنز کودک کار کردم.

وی افزود:خیلی از این کار لذت بردم نمایشنامه این تئاتر سنگین و عالی بود،از محیط کار راضی هستم،از همینجا به علاقه‌مندان به این حوزه می‌گویم که هر چه زودتر اقدام کنند.

فلاح پور ادامه داد:در تئاتر میتوان زندگی‌های متفاوتی را احساس کرد،شاید بتوان به‌جای یک بار ۵۰ بار زندگی کرد،حضورم در اینجا را مدیون مراجعه به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هستم و اینکه پس از مطالعه گروه مورد نظر را انتخاب کردم.

این بازیگر تئاتر در پایان تاکید می‌کند:ورود به عرصه تئاتر راحت ولی دوام آوردن سخت است،تئاتر مخاطبان خود را دارد مدتی به‌خاطر شیوع کرونا کم کار شده بودیم ولی الان اوضاع بهتر شد،خوشحالیم که شاهد استقبال بالای تماشاگران بودیم.

گفتنی است،در بین بازیگران حاضر در سالن،حضور پسربچه‌ای هشت ساله(بازیگر تئاتر)خودنمایی می‌کرد که تمام حواسش را به تماشای نمایش داده بود،خوب است که نسل آینده از سنین کودکی در فضاهای هنری این‌چنینی قرار گرفته و فعالیت کنند.

در این جشنواره در بخش تئاتر؛ اجرای گروه چالوس با نمایش «خاطرات مجلس سوخته یک زن» به نویسندگی حمیدرضا قاسمی و کارگردانی مسعود تیر،گروه تنکابن با نمایش «بر ولادیمیر و استراگون» چه گذشت به نویسندگی میثم حسن زاده و کارگردانی سیاوش طیب طاهر و نعیم صالحی،گروه ساری با نمایش «عشق خیابانی» به نویسندگی سیاوش معتمدزاده و کارگردانی و بهزاد شاهنده از ساری،گروه بابل با نمایش «اژدهاک» به کارگردانی بهرام بیضایی و عباس ابوالحسنی و گروه نور با نمایش «من همه چراغ‌ها را خاموش کرده‌ام» به نویسندگی مهدی آشوغ و ایمان تیموری به نمایش گذاشته شد.

همچنین در بخش بلک باکس؛ اجرای گروه ساری با نمایش «حقایقی در باره یک ماهی مرده» به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی سید علی حسینی،‌گروه بهشهر با نمایش «سرخ او» به نویسندگی و کارگردانی مهیار هزارجریبی،گروه بابل با نمایش «آنتیگونه» به نویسندگی و کارگردانی افسانه منادی،گروه محمود آباد با نمایش «hello ابراهیم» به نویسندگی و کارگردانی حامد مربوط صادق،گروه آمل با نمایش «ترس و لرز» به نویسندگی مریم زرینی و کارگرانی مجید شعاعی،گروه نور با نمایش «۲۵ ساعت عاشقی یک زن» به نویسندگی و کارگردانی یوسف ابراهیمی و گروه بابل با نمایش «گون» به کارگردانی سپیده زین العابدین به نمایش گذاشته شد.
مطالب مرتبط

گفتگو با «میلاد محمد نژاد» نفر اول مرد بازیگری در سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران

تک پرسوناژ یکی از سخت‌ترین اجراهای نمایش
گفتگو با «میلاد محمد نژاد» نفر اول مرد بازیگری در سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران

تک پرسوناژ یکی از سخت‌ترین اجراهای نمایش

میلاد محمد نژاد هنرمند جوان ساروی که در عرصه نمایش و تئاتر کار میکند. او کار خود را از سن 11 سالگی شروع کرد، او در تئاتر های زیادی ایفای نقش داشت و همچنین در سال 1400در سی وسومین جشنواره تئاتر مازندران به عنوان نفر اول مرد برگزیده شد.

|

دبیر اجرایی سی‌و‌سومین جشنواره تئاتر استان مازندران:

موفقیت در تئاتر فقط با تماشاگر معنا پیدا می‌کند
دبیر اجرایی سی‌و‌سومین جشنواره تئاتر استان مازندران:

موفقیت در تئاتر فقط با تماشاگر معنا پیدا می‌کند

افشین رشیدی نویسنده و کارگردان دبیر اجرایی سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران را به عهده داشت. رشیدی علاوه بر دبیری سی و سوم جشنواره تئاتر مازندران دبیر جشنواره سارویه و جشنواره دیالوگ را نیز درکارنامه خود دارد. وی که نویسنده بیش از 10 نمایشنامه است، از تجربیات خود و چالش ها و ...

|

آیین اختتامیه سی و دومین جشنواره تئاتر استان مازندران برگزار شد؛

راهیابی «سرخ او» و «ترس و لرز» به چهلمین جشنواره تئاتر فجر
آیین اختتامیه سی و دومین جشنواره تئاتر استان مازندران برگزار شد؛

راهیابی «سرخ او» و «ترس و لرز» به چهلمین جشنواره تئاتر فجر

بالاخره پس از چهار روز آیین اختتامیه سی و سومین جشنواره تئاتر استان مازندران هم با معرفی برگزیدگان این دوره به خط پایان رسید و نمایش های راهیابی «سرخ او» و «ترس و لرز» به عنوان نمایندگان استان مازندران برای حضور در چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیرخانه این جشنواره ...

|

دبیر سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران:

درخواست خانواده تئاتر  تکمیل تالار مرکزی ساری است
دبیر سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران:

درخواست خانواده تئاتر تکمیل تالار مرکزی ساری است

مازندران تن‌ها استانی بود که بخش بازبینی جشنواره را امسال به صورت حضوری برگزار کرد و اکنون نیز شاهد استقبال چشمگیر مخاطبان بودیم. همه این نکات با همکاری خوب عوامل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران محقق شد که از همه همراهان قدردانی می‌کنم.

|

با اعلام جدول  اجراهای سی و سومین دوره

بزرگترین رویداد تئاتری مازندران آغاز می‌شود
با اعلام جدول اجراهای سی و سومین دوره

بزرگترین رویداد تئاتری مازندران آغاز می‌شود

سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران از چهارشنبه 26 آبان با اجرای ۱۳ نمایش در ساری و رقابت این آثار در حضور داوران، مرحله نهایی آغاز می‌شود تا پس از دو دوره، بار دیگر توان اجرایی گروه‌های نمایشی مازندران برای راه‌یابی به جشنواره تئاتر فجر محک زده شود.

|

دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر استان مازندران :

برای معرفی برگزیدگان استان‌ها نیازمند زمان بیشتری هستیم
دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر استان مازندران :

برای معرفی برگزیدگان استان‌ها نیازمند زمان بیشتری هستیم

افشین رشیدی گفت: برای ما که از مازندران چند سال است نتوانستیم نماینده‌ای در بخش صحنه‌ای فجر داشته باشیم این که زمان بیشتری برای تمرین داشته باشیم و گروه‌ها بتوانند اثر باکیفیت تهیه کنند اهمیت زیادی دارد. اما درخواست ما هنوز پذیرفته نشده و این در حالی است که به جشنواره استان ...

|

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان تشریح کرد

چالش های استان‌ مازنداران برای حضور در جشننواره تئاتر فجر
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان تشریح کرد

چالش های استان‌ مازنداران برای حضور در جشننواره تئاتر فجر

تئاتری‌های فعال شهرستان‌ها که قصد شرکت در جشنواره تئاتر استان خود برای راه‌یابی به چهلمین جشنواره تئاتر فجر را دارند، امسال چالش ‌تعطیلی سالن‌های نمایش و نبود فضای تمرین، محدودیت زمانی ناشی از شرایط کرونایی و کاهش سهم استان‌ها از جشنواره فجر را موانع پیش روی خود بیان ...

|

نامه مدیر کل ارشاد مازندران به مدیر کل هنرهای نمایشی :

جشنواره تئاتر استان مازندران زیر سایه کرونا
نامه مدیر کل ارشاد مازندران به مدیر کل هنرهای نمایشی :

جشنواره تئاتر استان مازندران زیر سایه کرونا

عباس زارع مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران طی نامه ایی به قادر آشنا مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی خواهان تمدید مهلت ارسال آثار شرکت کنندگان در جشنواره تئاتر استان و تعویق در برگزاری به دلیل شرایط کرونایی شد .

|

نظرات کاربران