در حال بارگذاری ...
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان تشریح کرد

چالش های استان‌ مازنداران برای حضور در جشننواره تئاتر فجر

تئاتری‌های فعال شهرستان‌ها که قصد شرکت در جشنواره تئاتر استان خود برای راه‌یابی به چهلمین جشنواره تئاتر فجر را دارند، امسال چالش ‌تعطیلی سالن‌های نمایش و نبود فضای تمرین، محدودیت زمانی ناشی از شرایط کرونایی و کاهش سهم استان‌ها از جشنواره فجر را موانع پیش روی خود بیان می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از مازندران، یاسر محمودی برنتی رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان مازندران گفت: فراخوان برگزاری جشنواره تئاتر استان‌ها برای انتخاب آثار برتر سراسر کشور به منظور حضور در بخش صحنه‌ای چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ماه قبل توسط انجمن‌های تئاتر سراسر کشور و بر اساس شیوه‌نامه‌ای که اداره کل هنرهای نمایشی ایران تدوین کرد منتشر شد تا گروه‌های علاقه‌مند به شرکت در این رویداد مهم تئاتری برنامه‌ریزی خود برای تولید آثار را آغاز کنند. اما همزمانی انتشار این فراخوان در استان‌ها با روزهای بحرانی موج پنجم کرونا سبب شد که بخش زیادی از زمان در نظر گرفته شده برای گروه‌های تئاتر در بسیاری از استان‌ها از دست برود و امکان انجام مقدمات ابتدایی تولید نمایش برای آن‌ها فراهم نباشد.

این وضعیت در عمده استان‌ها از جمله مازندران قابل مشاهده است که گروه‌ها هنوز با گذشت بیش از یک ماه از انتشار فراخوان برای در اختیار گرفتن سالن‌های نمایش به منظور برگزاری نشست‌های دورخوانی نمایشنامه و آغاز تمرین‌های گروهی با چالش مواجه هستند. زیرا سالن‌ها همچنان تعطیل هستند و با وجود انتشار فراخوان گروه‌ها اجازه فعالیت را ندارند.

البته فراخوان این دوره از جشنواره نیز مانند دوره گذشته با ضوابط کرونایی منتشر شده و تأکید بر این است که جشنواره حضوری در استان‌هایی که شرایط مساعد داشته باشند فقط با هماهنگی ستاد استانی مقابله با کرونا و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود. اما در حال حاضر مشکل اصلی آماده نشده گروه‌ها و احتمال تکمیل نشدن تمرین آن‌ها تا زمان برگزاری جشنواره است.

بر اساس فراخوان منتشر شده برای سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران،۱۲ آبان آخرین مهلت فرستادن آثار به دبیرخانه جشنواره است و ۱۵ آبان نیز بازبینی آثار قرار است انجام شود. بازبینی هم مانند سال گذشته بسته به شرایط کرونایی ممکن است از روی فیلم باشد. در تقویم جشنواره تئاتر مازندران زمان اعلام برگزیدگان ۱۹ آبان و تاریخ برگزاری جشنواره نیز ۲۶ تا ۲۹ آبان عنوان شده است.

اما از دست رفتن بخش زیادی از زمان در نظر گرفته شده به دلیل شرایط کرونایی سبب شد که هنرمندان تئاتر در استان‌ها خواستار تغییر جدول زمان‌بندی برگزاری جشنواره شوند. رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران در این باره می‌گوید:متاسفانه سالن‌ها بسته است و گروه‌ها اجازه فعالیت ندارند. مدیران خیلی از گروه‌ها تماس می‌گیرند و درخواست باز شدن سالن‌ها به صورت محدود برای برگزاری تمرین را مطرح می‌کنند.

یاسر محمودی برنتی می‌افزاید:با توجه به محدودیت‌های کرونایی،گروه‌ها حتی امکان این را که در پلاتوهای خصوصی آموزشگاه‌های هنری تمرین کنند ندارند. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که باید تصمیم بهتری برای جشنواره‌های استانی گرفته شود. چون گروه‌ها نمی‌توانند به آمادگی لازم برسند.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران گفت:گروه‌های تئاتر در حال حاضر از دو بعد زمان و مکان برای تمرین و تولید اثر نمایشی با کیفیت با مشکل مواجه هستند. یعنی دو معیار مهم تولید نمایش برای آن‌ها فراهم نیست. این موضوع را به مدیران مرکز هنرهای نمایشی و دبیرخانه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز اطلاع دادیم و خواستار بازنگری در برنامه‌ریزی برای استان‌ها شدیم. اما هنوز پاسخی دریافت نکردیم.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران موضوع مورد انتقاد دیگر برای تئاتر شهرستان‌ها در چهلمین دوره جشنواره تئاتر فجر را کم شدن سهمیه استان‌ها برای حضور در فجر بیان می‌کند و می‌افزاید:در فراخوان چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر سهمیه استان‌ها ۸ تا ۱۲ نمایش در نظر گرفته شده است. ۶ نمایش به عنوان مهمان با نظر دبیر جشنواره به این رویداد راه می‌یابد و ۱۲ نمایش دیگر نیز از تهران انتخاب می‌شوند.

محمودی برنتی تصریح کرد: این که سهم یک استان بیشتر از تمام استان‌های کشور باشد از نظر هنرمندان تئاتر عادلانه نیست. البته این روند در دوره‌های گذشته نیز مشاهده می‌شد و در این دوره با کمتر شدن سهمیه استان‌ها بیشتر به چشم آمده است.

 
مطالب مرتبط

گفتگو با «میلاد محمد نژاد» نفر اول مرد بازیگری در سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران

تک پرسوناژ یکی از سخت‌ترین اجراهای نمایش
گفتگو با «میلاد محمد نژاد» نفر اول مرد بازیگری در سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران

تک پرسوناژ یکی از سخت‌ترین اجراهای نمایش

میلاد محمد نژاد هنرمند جوان ساروی که در عرصه نمایش و تئاتر کار میکند. او کار خود را از سن 11 سالگی شروع کرد، او در تئاتر های زیادی ایفای نقش داشت و همچنین در سال 1400در سی وسومین جشنواره تئاتر مازندران به عنوان نفر اول مرد برگزیده شد.

|

دبیر اجرایی سی‌و‌سومین جشنواره تئاتر استان مازندران:

موفقیت در تئاتر فقط با تماشاگر معنا پیدا می‌کند
دبیر اجرایی سی‌و‌سومین جشنواره تئاتر استان مازندران:

موفقیت در تئاتر فقط با تماشاگر معنا پیدا می‌کند

افشین رشیدی نویسنده و کارگردان دبیر اجرایی سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران را به عهده داشت. رشیدی علاوه بر دبیری سی و سوم جشنواره تئاتر مازندران دبیر جشنواره سارویه و جشنواره دیالوگ را نیز درکارنامه خود دارد. وی که نویسنده بیش از 10 نمایشنامه است، از تجربیات خود و چالش ها و ...

|

آیین اختتامیه سی و دومین جشنواره تئاتر استان مازندران برگزار شد؛

راهیابی «سرخ او» و «ترس و لرز» به چهلمین جشنواره تئاتر فجر
آیین اختتامیه سی و دومین جشنواره تئاتر استان مازندران برگزار شد؛

راهیابی «سرخ او» و «ترس و لرز» به چهلمین جشنواره تئاتر فجر

بالاخره پس از چهار روز آیین اختتامیه سی و سومین جشنواره تئاتر استان مازندران هم با معرفی برگزیدگان این دوره به خط پایان رسید و نمایش های راهیابی «سرخ او» و «ترس و لرز» به عنوان نمایندگان استان مازندران برای حضور در چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیرخانه این جشنواره ...

|

دبیر سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران:

درخواست خانواده تئاتر  تکمیل تالار مرکزی ساری است
دبیر سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران:

درخواست خانواده تئاتر تکمیل تالار مرکزی ساری است

مازندران تن‌ها استانی بود که بخش بازبینی جشنواره را امسال به صورت حضوری برگزار کرد و اکنون نیز شاهد استقبال چشمگیر مخاطبان بودیم. همه این نکات با همکاری خوب عوامل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران محقق شد که از همه همراهان قدردانی می‌کنم.

|

نگاهی به سی و دومین جشنواره تئاتر استان مازندران

جان دوباره تئاتر
نگاهی به سی و دومین جشنواره تئاتر استان مازندران

جان دوباره تئاتر

سی و سومین جشنواره تئاتر مازندران با راهیابی ۱۳ گروه نمایشی در بخش‌های آمفی تئاتر و بلک باکس همراه بود، این جشنواره در سالن سلمان هراتی در اداره فرهنگ و ارشاد مرکز مازندران از ۲۶ آبان ماه جاری آغاز و در تاریخ ۲۹ آبان ماه به کار خود پایان می‌دهد.

|

پیام عبدالرضا باقری به مناسبت فرا رسیدن هفته هنر انقلاب اسلامی

هنر انقلاب، مدافع ارزش هاست و در جریان انقلاب شکل گرفته
پیام عبدالرضا باقری به مناسبت فرا رسیدن هفته هنر انقلاب اسلامی

هنر انقلاب، مدافع ارزش هاست و در جریان انقلاب شکل گرفته

رییس اداره هنری و نمایشی اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مازندران به مناسبت فرا رسیدن هفته هنر انقلاب اسلامی، یادداشتی را منتشر کرد.

|

نگاهی به نمایش چشم ها به نویسندگی مسعود هاشمی و کارگردانی عباس روجایی

اساسی ترین کنش ها بردوش کاراکترهای زن این نمایش قرار دارد
نگاهی به نمایش چشم ها به نویسندگی مسعود هاشمی و کارگردانی عباس روجایی

اساسی ترین کنش ها بردوش کاراکترهای زن این نمایش قرار دارد

تئاتر مازندران_افشین آذریان، این نمایش «چشم‌ها» که به همت جمعی از هنرمندان غرب مازندران و کارگردانی اهل تنکابن، مهیا شده بود به قصه دو خواهرمی پردازد که در ی خانه ای با هم زندگی می‌کنند که ازبازماندگان یک خانواده‌ جنگزده هستند. سربازان متجاوز ضمن کشتن مردان شهر، به تمامی ...

|

نظرات کاربران