در حال بارگذاری ...
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان تشریح کرد

چالش های استان‌ مازنداران برای حضور در جشننواره تئاتر فجر

تئاتری‌های فعال شهرستان‌ها که قصد شرکت در جشنواره تئاتر استان خود برای راه‌یابی به چهلمین جشنواره تئاتر فجر را دارند، امسال چالش ‌تعطیلی سالن‌های نمایش و نبود فضای تمرین، محدودیت زمانی ناشی از شرایط کرونایی و کاهش سهم استان‌ها از جشنواره فجر را موانع پیش روی خود بیان می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از مازندران، یاسر محمودی برنتی رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان مازندران گفت: فراخوان برگزاری جشنواره تئاتر استان‌ها برای انتخاب آثار برتر سراسر کشور به منظور حضور در بخش صحنه‌ای چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ماه قبل توسط انجمن‌های تئاتر سراسر کشور و بر اساس شیوه‌نامه‌ای که اداره کل هنرهای نمایشی ایران تدوین کرد منتشر شد تا گروه‌های علاقه‌مند به شرکت در این رویداد مهم تئاتری برنامه‌ریزی خود برای تولید آثار را آغاز کنند. اما همزمانی انتشار این فراخوان در استان‌ها با روزهای بحرانی موج پنجم کرونا سبب شد که بخش زیادی از زمان در نظر گرفته شده برای گروه‌های تئاتر در بسیاری از استان‌ها از دست برود و امکان انجام مقدمات ابتدایی تولید نمایش برای آن‌ها فراهم نباشد.

این وضعیت در عمده استان‌ها از جمله مازندران قابل مشاهده است که گروه‌ها هنوز با گذشت بیش از یک ماه از انتشار فراخوان برای در اختیار گرفتن سالن‌های نمایش به منظور برگزاری نشست‌های دورخوانی نمایشنامه و آغاز تمرین‌های گروهی با چالش مواجه هستند. زیرا سالن‌ها همچنان تعطیل هستند و با وجود انتشار فراخوان گروه‌ها اجازه فعالیت را ندارند.

البته فراخوان این دوره از جشنواره نیز مانند دوره گذشته با ضوابط کرونایی منتشر شده و تأکید بر این است که جشنواره حضوری در استان‌هایی که شرایط مساعد داشته باشند فقط با هماهنگی ستاد استانی مقابله با کرونا و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود. اما در حال حاضر مشکل اصلی آماده نشده گروه‌ها و احتمال تکمیل نشدن تمرین آن‌ها تا زمان برگزاری جشنواره است.

بر اساس فراخوان منتشر شده برای سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران،۱۲ آبان آخرین مهلت فرستادن آثار به دبیرخانه جشنواره است و ۱۵ آبان نیز بازبینی آثار قرار است انجام شود. بازبینی هم مانند سال گذشته بسته به شرایط کرونایی ممکن است از روی فیلم باشد. در تقویم جشنواره تئاتر مازندران زمان اعلام برگزیدگان ۱۹ آبان و تاریخ برگزاری جشنواره نیز ۲۶ تا ۲۹ آبان عنوان شده است.

اما از دست رفتن بخش زیادی از زمان در نظر گرفته شده به دلیل شرایط کرونایی سبب شد که هنرمندان تئاتر در استان‌ها خواستار تغییر جدول زمان‌بندی برگزاری جشنواره شوند. رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران در این باره می‌گوید:متاسفانه سالن‌ها بسته است و گروه‌ها اجازه فعالیت ندارند. مدیران خیلی از گروه‌ها تماس می‌گیرند و درخواست باز شدن سالن‌ها به صورت محدود برای برگزاری تمرین را مطرح می‌کنند.

یاسر محمودی برنتی می‌افزاید:با توجه به محدودیت‌های کرونایی،گروه‌ها حتی امکان این را که در پلاتوهای خصوصی آموزشگاه‌های هنری تمرین کنند ندارند. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که باید تصمیم بهتری برای جشنواره‌های استانی گرفته شود. چون گروه‌ها نمی‌توانند به آمادگی لازم برسند.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران گفت:گروه‌های تئاتر در حال حاضر از دو بعد زمان و مکان برای تمرین و تولید اثر نمایشی با کیفیت با مشکل مواجه هستند. یعنی دو معیار مهم تولید نمایش برای آن‌ها فراهم نیست. این موضوع را به مدیران مرکز هنرهای نمایشی و دبیرخانه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز اطلاع دادیم و خواستار بازنگری در برنامه‌ریزی برای استان‌ها شدیم. اما هنوز پاسخی دریافت نکردیم.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران موضوع مورد انتقاد دیگر برای تئاتر شهرستان‌ها در چهلمین دوره جشنواره تئاتر فجر را کم شدن سهمیه استان‌ها برای حضور در فجر بیان می‌کند و می‌افزاید:در فراخوان چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر سهمیه استان‌ها ۸ تا ۱۲ نمایش در نظر گرفته شده است. ۶ نمایش به عنوان مهمان با نظر دبیر جشنواره به این رویداد راه می‌یابد و ۱۲ نمایش دیگر نیز از تهران انتخاب می‌شوند.

محمودی برنتی تصریح کرد: این که سهم یک استان بیشتر از تمام استان‌های کشور باشد از نظر هنرمندان تئاتر عادلانه نیست. البته این روند در دوره‌های گذشته نیز مشاهده می‌شد و در این دوره با کمتر شدن سهمیه استان‌ها بیشتر به چشم آمده است.

 
مطالب مرتبط

دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر استان مازندران :

برای معرفی برگزیدگان استان‌ها نیازمند زمان بیشتری هستیم
دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر استان مازندران :

برای معرفی برگزیدگان استان‌ها نیازمند زمان بیشتری هستیم

افشین رشیدی گفت: برای ما که از مازندران چند سال است نتوانستیم نماینده‌ای در بخش صحنه‌ای فجر داشته باشیم این که زمان بیشتری برای تمرین داشته باشیم و گروه‌ها بتوانند اثر باکیفیت تهیه کنند اهمیت زیادی دارد. اما درخواست ما هنوز پذیرفته نشده و این در حالی است که به جشنواره استان ...

|

نامه مدیر کل ارشاد مازندران به مدیر کل هنرهای نمایشی :

جشنواره تئاتر استان مازندران زیر سایه کرونا
نامه مدیر کل ارشاد مازندران به مدیر کل هنرهای نمایشی :

جشنواره تئاتر استان مازندران زیر سایه کرونا

عباس زارع مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران طی نامه ایی به قادر آشنا مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی خواهان تمدید مهلت ارسال آثار شرکت کنندگان در جشنواره تئاتر استان و تعویق در برگزاری به دلیل شرایط کرونایی شد .

|

نظرات کاربران