در حال بارگذاری ...

رونمایی از کتاب مقتل خوانی در تعزیه مازندران

مقارن با تاسوعای حسینی ماه محرم ۱۴۰۰ آئین رونمایی کتاب ” مقتل خوانی در تعزیه مازندران ” نوشته “حر رشیدی” و “لطفعلی رشیدی پنبه چوله” (راوی) با تلاوتی چند از آیات قران کریم با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع و رئیس طرح و برنامه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران ، روحانی روستا و جمعی از عزاداران در مسجد صاحب الزمان روستای پنبه چوله برگزار گردید ‌.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از مازندران، حر رشیدی نویسنده کتاب مقتل خوانی در تعزیه مازندران ضمن بیان اهداف ، ویژگی ها و ابعاد برجسته هنر تعزیه اظهار داشت : تعزیه هنر فاخر ، آیینی و مذهبی شیعیان در وصف واقعه کربلاست و تعزیه خوان هنرمند شبیه خوانی ست که در نقش‌های مختلف مصائب اهل بیت علیه السلام در کربلا را به نمایش می‌گذارد .

رشیدی با تاکید بر اینکه نگارش کتاب را سالها بواسطه علاقه پدر به تعزیه گرداوری کردیم عنوان کرد ، هنر تعزیه ریشه در اعتقادات و باور دینی ما دارد از یک‌سو به تقویت باور دینی ما شیعیان در ایران کمک کرده و از سوی دیگر، نشانی هنری از مذهب شیعه است .

سید اسماعیل احمدی ، معاون مدیریت و منابع اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با قدردانی از برنامه ی رونمایی از کتاب مقتل خوانی در تعزیه مازندران اظهار داشت : اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، حمایت از چنین برنامه های مذهبی و دینی را در دستور کار دارد .

احمدی با بیان اینکه هنر تعزیه خوانی قدمت دیرینه دارد و باید به آن پرداخته شود اظهار داشت : کشف استعدادها در روستا و ترغیب جوانان به برگزاری برنامه های فرهنگی مذهبی از مهمترین اولویت های ما نیز می باشد .

معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت : باید در جهت هدایت دینی و حمایت از جوانان در روستاها گام برداریم و آنان را با پیشینه تاریخی و مذهبی آشنا سازیم .

معاون مدیریت و منابع اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ضمن تشکر از “حر رشیدی” بعنوان نویسنده کتاب عنوان کرد : ما ازینکه این سنت ها در قالب تجارب مختلف در روستاها جمع آوری شود بسیار خرسندیم و امیدواریم این چنین آثار مکتوب بصورت cd در فضای مجازی نیز منعکس شود .
مطالب مرتبط

با پیشنهاد شورای سیاستگزاری دوازدهمین دوره

سوگواره تعزیه استان مازندران دهه آخر صفر برگزار می‌شود
با پیشنهاد شورای سیاستگزاری دوازدهمین دوره

سوگواره تعزیه استان مازندران دهه آخر صفر برگزار می‌شود

به پیشنهاد شورای سیاستگزاری دوازدهمین سوگواره تعزیه استان مازندران و طی حکمی از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران علی عظیمی به عنوان دبیر این سوگواره منصوب شد .

|

از سوی دبیرخانه جشنواره اشکواره حسینی منتشر شد

بیانیه هیئت داوران چهارمین همایش منطقه‌ای اشکواره حسینی
از سوی دبیرخانه جشنواره اشکواره حسینی منتشر شد

بیانیه هیئت داوران چهارمین همایش منطقه‌ای اشکواره حسینی

«هنر چشمه زاینده است و دولت پاینده، و اگر هنرمند از دولت بیفتد غم نباشد که هنر در نفس خود دولتست هر جا که رود قدر بیند و بر صدر نشیند» و چه ستودنی است که در دورانی که میهمانی شوم و ناخوانده در سرزمینمان جولان می دهد و در زمانه‌ای که مرگ با سیمای جانکاهش هر روز و هر ساعت و هر لحظه ...

|

از سوی دبیرخانه چهارمین دوره اعلام شد

برنامه اجرای نمایش‌های بخش خیابانی همایش اشکواره حسینی مازندران
از سوی دبیرخانه چهارمین دوره اعلام شد

برنامه اجرای نمایش‌های بخش خیابانی همایش اشکواره حسینی مازندران

برنامه اجرای نمایش‌های بخش خیابانی همایش منطقه ای فرهنگی هنری اشکواره حسینی اعلام شد و تمامی اجراهای داوری روز جمعه ۱۶ مهر در مجتمع هنری امام خمینی(ره) است.

|

نظرات کاربران