در حال بارگذاری ...
دبیر سی و سومین دوره خبر داد:

انتشار فراخوان جشنواره تئاتر مازندران با ضوابط کرونایی

انجمن هنرهای نمایشی مازندران فراخوان سی‌وسومین جشنواره تئاتر این استان را با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از مازندران، سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران بر مبنای شیوه‌نامه ابلاغی اداره کل هنرهای نمایشی برای برگزاری جشنواره‌های استانی در دوران کرونا منتشر شده و بر همین اساس طبق شیوه‌نامه، جشنواره مانند دوره سی‌ودوم که پارسال برگزار شد بخش جنبی شامل اجرای غیررقابتی و نشست‌های نقد و بررسی آثار نخواهد داشت و برگزاری آن نیز مانند دوره‌های گذشته نخواهد بود.

طبق فراخوان منتشر شده، گروه‌های نمایشی استان تا ۱۴ آبان فرصت دارند که آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارائه کنند و بازیبینی آثار به صورت زنده یا از روی فیلم (بسته به شرایط کرونایی جامعه) روزهای ۱۵ تا ۲۰ آبان انجام خواهد شد. ۲۵ آبان نیز هیئت انتخاب گروه‌های راه یافته به بخش نهایی را معرفی خواهد کرد. زمان برگزاری جشنواره نیز یکم تا ۴ آذر تعیین شده است.

دبیرخانه جشنواره برای سی‌وسومین دوره این رویداد در عین حال که کارگردان‌ها را برای انتخاب موضوع آزاد گذاشته است، ۶ اولویت موضوعی را نیز به کارگردانان پیشنهاد داده که در صورت برخورداری از کیفیت مطلوب فنی و تخصصی و جلب نظر هیئت انتخاب، در اولویت پذیرش قرار می‌گیرند. ضمن این که برای شرکت در این جشنواره فقط نمایشنامه‌های ایرانی پذرفته می‌شود.

شعار «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» و موضوعات مرتبط، سبک زندگی ایرانی- اسلامی، افزایش روحیه نشاط و امیدبخشی در جامعه، فرهنگ بومی و بسترهای تاریخی، سیاسی، ادبی و آیین‌های استان، فرهنگ ایثار و شهادت، اپیدمی بیماری کرونا، مدافعین سلامت و موضوعات مرتبط با سالگرد دفاع مقدس اولویت‌های پیشنهادی دبیرخانه در فراخوان منتشر شده هستند.

برنامه‌ریزی جشنواره زیر سایه کرونا

دبیر سی‌وسومین دوره جشنواره تئاتر مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ایران تئاتر اظهار کرد: اداره کل هنرهای نمایشی شیوه‌نامه‌هایی را برای برگزاری این جشنواره ابلاغ کرده است. اما فراتر از همه شیوه‌نامه‌ها این موضوع در فراخوان وجود دارد که برگزاری جشنواره منوط به مساعد بودن شرایط جامعه از نظر شیوع کرونا است.

افشین رشیدی افزود: دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر استان متناسب با شرایط موجود جشنواره را مطابق با یکی از پیشنهادهای اداره کل هنرهای نمایشی برگزار خواهد کرد. با توجه به نیاز گروه‌های متقاضی به محل و زمان تمرین و ماهیت گروهی بودن آثار نمایشی، برگزاری جشنواره مشروط به مساعد بودن شرایط کرونایی جامعه است.

دبیر سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران تصریح کرد: جشنواره حضوری در استان‌هایی که شرایط مساعد داشته باشند فقط با هماهنگی ستاد استانی مقابله با کرونا و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

رشیدی خاطرنشان کرد: در این دوره از جشنواره تلاش دبیرخانه با وجود محدودیت‌های کرونایی بر این است که هنرمندان شناخته و شده و برجسته را نسبت به تولید آثار نمایشی برای شرکت در جشنواره با هدف افزایش سطح کیفی این رویداد ترغیب کند.

تلاش برای افزایش مشارکت باتجربه‌ها

وی افزود: در نخستین گام‌ برنامه‌ریزی برای کسب مشورت از هنرمندان باسابقه تئاتر به منظور هر چه بهتر برگزار شدن جشنواره را در دستور کار قرار دادیم و هر هفته با توجه به محدودیت‌های کرونایی، نشست‌های دو نفره با چهره‌های باسابقه مرتبط با تئاتر برگزار می‌کنیم. همچنین تلاش برای جلب مشارکت بخش خصوصی و دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی در برگزاری و پشتیبانی مالی جشنواره نیز در در حال انجام است.

این نویسنده و کارگردان تئاتر از برنامه‌ریزی برای برگزاری یک مسابقه رسانه‌ای مرتبط با تئاتر به موازات جشنواره تئاتر استان خبر داد و گفت: با همکاری و مشورت استاد علی‌سینا رویگریان پیشکسوت باسابقه و برجسته روزنامه‌نگاری مازندران طرح برگزاری یک مسابقه رسانه‌ای مرتبط با تئاتر تدوین شده که فراخوان آن هفته آینده منتشر خواهد شد.

افشین رشیدی دبیر سی‌وسومین جشنواره تئاتر مازندران افزود: هدف از برگزاری این جشنواره افزایش تعامل رسانه‌ها و جامعه تئاتر استان به منظور بیشتر شدن تولیدات رسانه‌ای از هنرهای نمایشی استان است. قرار گرفتن این دو قشر فرهنگی در کنار هم می‌تواند نقش زیادی در رونق تئاتر و همچنین کمک به فرهنگسازی در حوزه‌های مختلف داشته باشد.

افشین رشیدی عنوان داشت :  از وجود برخی بندهای ویژه مرتبط با دوران کرونا در فراخوان خبر داد و خاطرنشان کرد: با توجه به خاص بودن وضعیت جامعه و اضافه شدن برخی توضیحات به فراخوان جشنواره برای پیش‌بینی احتمال‌های ناشی از وضعیت کرونایی، تأکید می‌شود که کارگردان‌ها حتما فراخوان جشنواره را به طور کامل مطالعه کنند.

 

 

 
مطالب مرتبط

دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر استان مازندران :

برای معرفی برگزیدگان استان‌ها نیازمند زمان بیشتری هستیم
دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر استان مازندران :

برای معرفی برگزیدگان استان‌ها نیازمند زمان بیشتری هستیم

افشین رشیدی گفت: برای ما که از مازندران چند سال است نتوانستیم نماینده‌ای در بخش صحنه‌ای فجر داشته باشیم این که زمان بیشتری برای تمرین داشته باشیم و گروه‌ها بتوانند اثر باکیفیت تهیه کنند اهمیت زیادی دارد. اما درخواست ما هنوز پذیرفته نشده و این در حالی است که به جشنواره استان ...

|

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان تشریح کرد

چالش های استان‌ مازنداران برای حضور در جشننواره تئاتر فجر
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان تشریح کرد

چالش های استان‌ مازنداران برای حضور در جشننواره تئاتر فجر

تئاتری‌های فعال شهرستان‌ها که قصد شرکت در جشنواره تئاتر استان خود برای راه‌یابی به چهلمین جشنواره تئاتر فجر را دارند، امسال چالش ‌تعطیلی سالن‌های نمایش و نبود فضای تمرین، محدودیت زمانی ناشی از شرایط کرونایی و کاهش سهم استان‌ها از جشنواره فجر را موانع پیش روی خود بیان ...

|

نامه مدیر کل ارشاد مازندران به مدیر کل هنرهای نمایشی :

جشنواره تئاتر استان مازندران زیر سایه کرونا
نامه مدیر کل ارشاد مازندران به مدیر کل هنرهای نمایشی :

جشنواره تئاتر استان مازندران زیر سایه کرونا

عباس زارع مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران طی نامه ایی به قادر آشنا مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی خواهان تمدید مهلت ارسال آثار شرکت کنندگان در جشنواره تئاتر استان و تعویق در برگزاری به دلیل شرایط کرونایی شد .

|

از سوی دبیرخانه جشنواره اشکواره حسینی منتشر شد

بیانیه هیئت داوران چهارمین همایش منطقه‌ای اشکواره حسینی
از سوی دبیرخانه جشنواره اشکواره حسینی منتشر شد

بیانیه هیئت داوران چهارمین همایش منطقه‌ای اشکواره حسینی

«هنر چشمه زاینده است و دولت پاینده، و اگر هنرمند از دولت بیفتد غم نباشد که هنر در نفس خود دولتست هر جا که رود قدر بیند و بر صدر نشیند» و چه ستودنی است که در دورانی که میهمانی شوم و ناخوانده در سرزمینمان جولان می دهد و در زمانه‌ای که مرگ با سیمای جانکاهش هر روز و هر ساعت و هر لحظه ...

|

از سوی دبیرخانه چهارمین دوره اعلام شد

برنامه اجرای نمایش‌های بخش خیابانی همایش اشکواره حسینی مازندران
از سوی دبیرخانه چهارمین دوره اعلام شد

برنامه اجرای نمایش‌های بخش خیابانی همایش اشکواره حسینی مازندران

برنامه اجرای نمایش‌های بخش خیابانی همایش منطقه ای فرهنگی هنری اشکواره حسینی اعلام شد و تمامی اجراهای داوری روز جمعه ۱۶ مهر در مجتمع هنری امام خمینی(ره) است.

|

نظرات کاربران