در حال بارگذاری ...
پراکنده نویسی های یک ذهن تب دار

روزقلم را باید تبریک گفت، حتی به قلم های خشکیده!

ایران تئاتر – علی اکبر عبدالعلی زاده: جنگ اقتصادی از جنگ میدانی به مراتب پیچیده تره؛ کمترین پیچیدگی اش میدان های مین گسترده آن در سراسر زندگی و معیشت مردم است.

مین های ریز و درشتی که ریز ترین شان که ضد نفرباشد، اندازه مین ضد تانک میدان نبرده و خدانکند زیر پای هیچ بنی بشری برود چه کاسب بازار و چه مدیر ارشد ؛ منفجر بشود یا نشود مغز آدم را فلج می کنه. مین های این جنگ ویروسی است... آلوده به ویروس لیبرالیسم که با هزار توجیه عقلی پای عقلانیت معنوی را چنان صد لاشه می کند که انگار اصلا وجود نداشته.

هزارتوی جنگ فرهنگی از آن هم بی انتها تر و مخوف تر! 

- وضعیت سیاه سیستان در پایان هشت سال دولت تدبیر و امید! آدم رو یاد عملیات فروغ جاویدان منافقین بعد از قطع نامه ۵۹۸ می اندازه! اون در مرز غربی و این در مرز شرقی 

- قطع برق هم چیزی از موشک باران شهر ها در دوران استیصال حزب بعث در دوران شکست های میدانی از رزمندگان ایران کم نداره! این روزها آدمی که اون روزها را هم تجربه کرده دائم از خودش می پرسه :"آیا مرصاد دیگری در پیش است؟ "... " تنگه ابوغریب این جنگ اقتصادی – فرهنگی کجاست؟"

- تاریخ را که مرور کنیم ردپاها را گم نمی کنیم. ردپایی که بشریت را در گلوگاه کولاک بحران معنویت امروز می برد بالای سر گورهای دسته جمعی کودکان بومی کانادا، ادامه اش هنوز روی شن های سیستان هست؛ روی تمام سرزمین شاهنامه هست! حتی اگر به دسیسه قاتلین نسل ها بخش های مهم این سرزمین امروز نامش سرزمین افغان باشد.

- ردخونین نسل کشی در سیستان و بلوچستان، هندوستان، چین، خاورمیانه،آفریقا، استرالیا، آمریکا و... به هم پیوسته است شک نکن! 

- تخم خائن که نسوخته و قبول  داریم که به نسبت رشد جمعیت زیاد شده، بلکم بیشتر! 

- اگر نه پس از بیش از چهل سال عمر انقلاب اسلامی چرا سیستان و بلوچستان هنوز زخم دار آب هیرمند و تبدار خشکسالی زمین و زمان است. جز به این جرم که این سرزمین پربرکت خاستگاه اندیشه پرنفوذ جهان ایرانی است؟ همان اندیشه ای که رقیب فرهنگی مان که از قضا همان رقیب اقتصادی و اجتماعی مان هم هست را می ترساند. حالا تخم خائن را در کدام منفذ قابل نفوذ بیابیم؟ مجلس؟ دولت؟ قوه قضائیه؟ رسانه ملی؟ همه شان یا هیچکدام؟ از نتیجه اینگونه بر می آید که ساختار این روزگار،هیچکدام را انتخاب کرده!

- خوشبختیم که نسل آزادگان بیدار هم به نسبت رشد جمعیت جهان زیاد شده، بلکم بیشتر! بی شک اندیشه آزادگی با تصاعد گسترده می شود وگرنه تندیس قاتلین نسل ها با هیبت ملکه بریتانیا و صدام ومحمد رضا شاه و رئیس جمهوری های ایالات متحده و آن مستشار واین خائن والخ ابدی بود واژگون نمی شد.اگر نه و چنانچه به دست این روزگار بود که تا به حال استخوان آزادگی هم به نیش کفتارهای لیبرالیسم آمده بود و بویی هم از آن به مشام نمی رسید! 

- و اما "ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ. ما أَنْتَ بِنِعْمَةِ رَبِّکَ بِمَجْنُونٍ  وَ إِنَّ لَکَ لَأَجْراً غَیْرَ مَمْنُونٍ وَ إِنَّکَ لَعَلى‌ خُلُقٍ عَظِیمٍ"

- نون. به قلم و به آنچه مى‌نویسند سوگند. که تو به خاطر نعمت پروردگار دیوانه نیستى. و همانا براى تو پاداش بى‌پایان است. و حقّاً که تو بر اخلاق بزرگى استوارى.

- عجب آنکه «مَمْنُونٍ» اگر از «من» به معناى قطع باشد، به معناى پاداش بى انقطاع است و اگر از «منت» باشد به معناى آن است که الطاف الهى بدون منّت است. 

- و فرموده اند: "نقش قلم از نقش زبان، شمشیر، درهم و دینار، شهرت و فرزند بیشتر است. زیرا قلم تجربه قرن ها را به هم منتقل مى‌کند و فرهنگ را رشد مى‌دهد. افراد را با قلم مى‌توان خواب یا بیدار کرد. ملّتى را مى‌توان با قلم، عزیز یا ذلیل کرد. قلم یک فریاد ساکت است. قلم سند رسمى است. قلم گزارشگر تاریخ است."

- سوگند به قلم، نشانه فرهنگ و تمدن است. تکیه بر قلم، تکیه بر سند و استدلال است برای همین است که ایرانیان روز قلم را پاس می دارند و برای همین است که کتاب سوزی در سراسر سرزمین پهناور ایران فرهنگی همیشه در دستور کار دشمنان قرار دارد ؛ از یونانی ها  تا داعشی ها به اشاره و سفارش « رقیب فرهنگی همیشه پنهان اندیشه ایرانی» کتاب می سوزانند و دانشمند و ادیب و هنرمند را ترور می کنند و نسل ها را مقتول. 

- روزقلم را به همین دلیل باید به تمام نویسندگان تاریخ از دبیران تازه قلم از دیوان یافته دوران تهمورث فرزند هوشنگ، تا نویسندگان دلسوخته امروز تبریک گفت. این روز را حتی به قلم های خشکیده ای مثل قلم نگارنده این سطور هم باید تبریک گفت.
مطالب مرتبط

از سوی گروه تئاتر سیاوشان جهاد دانشگاهی  واحد مازندران

نمایش «سپاسگزاری» در بابلسر به اجرا در آمد
از سوی گروه تئاتر سیاوشان جهاد دانشگاهی واحد مازندران

نمایش «سپاسگزاری» در بابلسر به اجرا در آمد

نمایش سپایگزاری به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا گل محمدی تواندشتی و مشاور کارگردانی سیده زینب تقوی، 21 تیرماه 1400 از سوی گروه تئاتر سیاوشان جهاد دانشگاهی واحد مازندران در سینما شقایق بابلسر به اجرا در آمد

|

گفت و گو با پویا دستگیران هنرمند قائمشهری

امیدوارم شرایط موجود فرصتی برای شناخت نیازهای هنرمندان شود
گفت و گو با پویا دستگیران هنرمند قائمشهری

امیدوارم شرایط موجود فرصتی برای شناخت نیازهای هنرمندان شود

پویا دستگیران گفت : در این مدتی که کرونا باعث زیان آوری شده ، هنرمندان بسیاری مجبور به دست و پنجه نرم کردن در شرایط دشوار بوجود آمده بودند.حتی خودمان اگر ثبت گروه تئاتر خانه سبز نبود و سه فیلم کوتاهی که تولید ما بودند و در جشنواره های بین المللی منتخب شده بودند اتفاق نمی افتاد ، ...

|

با موضوع مشکلات اجتماعی

نمایش خیابانی جیب خالی در بابلسر به اجرا درآمد
با موضوع مشکلات اجتماعی

نمایش خیابانی جیب خالی در بابلسر به اجرا درآمد

نمایش خیابانی جیب خالی با موضوع مشکلات اجتماعی به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا گل محمدی تواندشتی با مجوز اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بابلسر در ایام انتخابات در این شهرستان به اجراء درآمد.

|

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان مازندران خبر داد:

راه‌اندازی صفحه گروه‌های استقرار استان مازندران
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان مازندران خبر داد:

راه‌اندازی صفحه گروه‌های استقرار استان مازندران

برای اولین بار توسط استان مازندران با زحمات مسئول روابط عمومی انجمن هنرهای نمایشی استان مازندران طرح معرفی گروه‌های استقرار و ایجاد صفحه در ایران تئاتر مطرح شد که با برنامه ریزی و هماهنگی های به عمل آمده با سایت ایران تئاتر در دستور کار قرار گرفت و اجرایی شد.

|

نظرات کاربران