در حال بارگذاری ...
گفت و گو با محمد رشیدا هنرمند بابلی

در این برهه تلخ زندگی هیچ چشم اندازی را نمی شود واقعی پنداشت

محمد رشیدا گفت : در این برهه تلخ زندگی هیچ چشم اندازی را نمی شود واقعی پنداشت، گویی همه چیز میخواهد بما بفهماند هستید اما نیستید،مصداق زندگی در حباب است. امیدوارم کارکرد عناصر اصلی زمین به روال عادی برگردد...

محمد رشیدا ( ماهور ) هنرمند بابلی با خبرنگار ایران تئاتر در مازندران به گفت و گوی نشست در ادامه گفتن و گو او را با روابط عمومی انجمن هنرهای نمایشی مازندران در ادامه می‌خوانید: 

خودتان را معرفی کنید  ؟ چگونه با هنر نمایش آشنا شدید و از چه سالی اولین نمایشی که بازی کردید؟ 

محمد رشیدا ، فارغ التحصیل رشته نمایش از دانشگاه هنرومعماری تهران ، بنده از کودکی بهمراه خانواد زیاد سینما میرفتم و از سال ۱۳۵۰ تلویزیون در منزل داشتیم که به همین دلیل تمام هنرمندان سینما و تیاتر و موسیقی را از قبل انقلاب میشناختم و این مواجه ئ  هر روز من با آنها در جعبه جادویی از خردسالی حافظه هنری در من بوجود آورد که بعدها در نو جوانی همه محفوظاتم مولد انتخابم شد .

چه نمایش های به عنوان بازیگر و کارگردان حضور داشتید؟

بنده از سال ۱۳۶۳ در نمایش غریبه ها،به کارگردانی استاد جمشید ولی الهی،،که اجرای برای عموم بود حضور داشتم... و پس از آن بازیگری در نمایش های.. شاهکار باربارا خانم. جنجال در جنگل، بد نیست یادی از کارگردان این نمایش کنم. جناب آقای دکتر  حسن دولت آبادی، انموقع ایشان سمت ریاست هنری استان را داشتند..و افتخار دادند با هنرمندان بابل کاری بر صحنه ببرند.و در سالن نمایش هلال احمر بابل اجراشد.. کار کودک پاشوپاشو وقت خواب نیست. علیمردان خان  سال ۱۳۷۶ شش و بش... محراب عشق..پشت پنجره مات..عشق بازان مسافران باد..در دونقش... که جایزه بازیگری جشنواره استانی را  برام به ارمغان آور،سال۸۱. شش جوجه کلاغ و یک روباه.. تجربه های اخیر.قصه مرگ ماهان. ۱۳۹۱ قرنطینه( مرگ در روز ۱ دسامبر) نام کوچک هوملت،، و بازیگری منتخب استان در جشنواره سال ۹۲. برگشتی در کار نیست..در تهران خانه هنرمندان.. آنچه کارگردانی کردم. علیمردان خان ،،سال ۷۶ میخواستم اسب باشم، ،سال۹۳ مردمقابل .. سال ۹۵ تهران،، و امیدوارم ابن کار جدید هم پس از کرونا آماده اجرا بشود..

حال و هوای این روزهای تئاتر ؟

تئاتر نبض ندارد... تا زمانیکه کنشی خلاقانه صورت نمیگیرد شکلی از او( تئاتر) نداریم.. رسانه تئاتر در فراگرد ارتباط با مخاطب  کارکردی حقیقی دارد، تا زمانیکه انسانها حضور ندارند ،چیزی بعنوان نمایش مطرح نیست و نخواهد داشت، به عبارتی اینگونه عدم حضور و خاموشی تدریجی انسانها_به همه چیز لطمه وارد کرده. تقریبا همه چیز، مخصوصا تئاتر نبض ندارد...

کلام آخر؟
در این برهه تلخ زندگی هیچ چشم اندازی را نمی شود واقعی پنداشت، گویی همه چیز میخواهد بما بفهماند  هستید اما نیستید،مصداق زندگی در حباب است. امیدوارم کارکرد  عناصر اصلی زمین به  روال عادی برگردد... و خوشحالم که در این شرایط سخت هنرمندانی چراغ هنر تئاتر را روشن نگهداشته و امیدی را در همه ما ایجاد میکنند.. از شما سپاسگزارم تحمل زحمت کردید، و سپاس از زحمات آقای یاسر محمودی  رییس انجمن نمایش استان مازندران و همچنین دیگر اعضای محترم هیت رئیسه استان..

 
مطالب مرتبط

گفت و گو با کیوان سعیدی زند هنرمند بابلی

تئاتر این روزها با فراز و نشیب هایی همراه است
گفت و گو با کیوان سعیدی زند هنرمند بابلی

تئاتر این روزها با فراز و نشیب هایی همراه است

کیوان سعیدی زند گفت : تئاتر این روزها هم مثل همه ی ماه ها و سالهایی که من در این شهر به آن پرداخته ام با فراز و نشیب هایی همراه و پیوسته با همه تنگناهای موجود، در اندام ستبرش پایدار است. چون در جستجوی معنای حقیقی هنر نمایش، چگونه بودن و چگونه زیستن را تجربه می کند.

|

گفت و گو با محمد جونیان هنرمند ساروی

تئاتر بسیار سخت نفس می‌کشید اماحالابدترهم شده,
گفت و گو با محمد جونیان هنرمند ساروی

تئاتر بسیار سخت نفس می‌کشید اماحالابدترهم شده,

محمد جونیان گفت : متاسفانه مسئولین امر به همه چیز توجه دارند جز تئاتر. البته تنها پشتوانه‌ای که ما داشتیم و حمایتی تاالان از تئاتر شده همین مرکز هنر نمایشی بودکه با دست خالی کمک حال تئاتر استان‌ها بودندوهستند که باید عرض کنم اگرنبود عشق مابه تاتر قطعات مااین چراغ نیم ...

|

گفت و گو با امیرحسین (ایمان ) فلاحت پیشه هنرمند بابلسری

قدر دان کسانیکه در تئاتر زحمت میکشند باشیم
گفت و گو با امیرحسین (ایمان ) فلاحت پیشه هنرمند بابلسری

قدر دان کسانیکه در تئاتر زحمت میکشند باشیم

امیرحسین (ایمان ) فلاحت پیشه گفت: روزهای تئاتر مثل احوال همه هنرها و مشغله هایی که نیاز به حضور گرم مخاطبان دارند خوب نیست و از طرفی هم چاره ایی نیست تا همگی صبر کنیم تا وضعیت بیماری و همه گیری کرونا به نقطه امنی برسد

|

گفت و گو با جان اله ولی زاده پیشکسوت ساروی

تئاتر امروز درادامه افول تدریجی خود با پیدایش  کرونا به کما رفته
گفت و گو با جان اله ولی زاده پیشکسوت ساروی

تئاتر امروز درادامه افول تدریجی خود با پیدایش کرونا به کما رفته

جان اله ولی زاده گفت: تئاتر امروز، درادامه افول وسقوط تدریجی خود، با پیدایش( کرونا) به کما رفته؛ وهمه درانتظاریم تا دوباره از این وضع خارج شود وامیدوارم به سال های اوج خود برگردد.

|

نظرات کاربران