در حال بارگذاری ...
گفت و گو با کیوان سعیدی زند هنرمند بابلی

تئاتر این روزها با فراز و نشیب هایی همراه است

کیوان سعیدی زند گفت : تئاتر این روزها هم مثل همه ی ماه ها و سالهایی که من در این شهر به آن پرداخته ام با فراز و نشیب هایی همراه و پیوسته با همه تنگناهای موجود، در اندام ستبرش پایدار است. چون در جستجوی معنای حقیقی هنر نمایش، چگونه بودن و چگونه زیستن را تجربه می کند.

کیوان سعیدی زند هنرمند بابلی  با خبرنگار ایران تئاتر در مازندران به گفت و گوی نشست در ادامه گفتن و گو او را با روابط عمومی انجمن هنرهای نمایشی مازندران در ادامه می‌خوانید: 

خودتان را معرفی کنید  ؟ 

کیوان سعیدی زند. متولد 22 تیر 1321. اهل بابل

چگونه با هنر نمایش آشنا شدید و از چه سالی اولین نمایشی که بازی کردید؟ 

در سال سوم دبیرستان شاهپور بابل (کلاس نهم- سال 1338) با فعالیت های نمایشی دبیرستان که سابقه دیرینه با کار نمایش داشت آشنا شدم. قابل ذکر است که سالن نمایش دبیرستان شاهپور در آن زمان تنها سالن مجهز و خوب نمایش در سطح استان مازندران بود. هر چند در سال 1320 در دبستان نجم بابل هم نمایش های بزرگی اجرا شده است. اما پیشینه ی فعالیتهای تئاتری در بابل با سالن نمایش دبیرستان شاهپور گره خورده است. بطور کلی از سال 1320 الی 1332 در شبهای جمعه ی هر هفته در سالن این دبیرستان، نمایشی به اجرا درآمده و تماشای آن برای همگان رایگان بوده است.

چه نمایش های به عنوان بازیگر و کارگردان حضور داشتید؟

نمایش "استودیو اردک فیلم" اولین نمایشی بود که در سال 1340 در آن به ایفای نقش پرداختم. از آن ببعد، در نمایشهای میهن، نوح بن منصور سامانی، شیشه های کوچک شراب، مستنطق، رزم اسفندیار، ماه و مه، من شیرین و وودی آلن به ایفای نقش پرداختم. شیشه های کوچک شراب. چاه. داش آکل. یارعلی. مستی ملک

حال و هوای این روزهای تئاتر ؟

تئاتر این روزها هم مثل همه ی ماه ها و سالهایی که من در این شهر به آن پرداخته ام با فراز و نشیب هایی همراه و پیوسته با همه تنگناهای موجود، در اندام ستبرش پایدار است. چون در جستجوی معنای حقیقی هنر نمایش، چگونه بودن و چگونه زیستن را تجربه می کند.

کلام آخر؟
از ماهور رشیدا انتظار دارم که رشیدانه با حاصل جمع آوری این اطلاعات روبرو شود. چون حال با قرار گرفتن در مرز 80 سالگی نمی خواهم که نام و کار حقیرم در گستره ی هنر نمایش، فقط مورد استفاده ی عددی در سیاهچاله های بایگانی نهاد یا سازمانی قرار گیرد و بعدها در سیاهه ی آماری مردگان هنر نمایش شهرمان، رقت افسوس بار نسل های آینده را برانگیخته سازد.پیشنهاد شما را برای پاسخ به پرسشها پذیرفتم زیرا به سختی اعتقاد دارم که آمار و اعداد حاصل از عملکردهای گذشته ی هر پدیده ای برای کنکاش و تحلیل علمی فعالیت های بی قید و شرط آینده ی تئاتر از سوی کارشناسان و اندیشمندان واقعی استان مازندران به کار خواهد آمد.

 
مطالب مرتبط

گفت و گو با محمد رشیدا هنرمند بابلی

در این برهه تلخ زندگی هیچ چشم اندازی را نمی شود واقعی پنداشت
گفت و گو با محمد رشیدا هنرمند بابلی

در این برهه تلخ زندگی هیچ چشم اندازی را نمی شود واقعی پنداشت

محمد رشیدا گفت : در این برهه تلخ زندگی هیچ چشم اندازی را نمی شود واقعی پنداشت، گویی همه چیز میخواهد بما بفهماند هستید اما نیستید،مصداق زندگی در حباب است. امیدوارم کارکرد عناصر اصلی زمین به روال عادی برگردد...

|

گفت و گو با محمد جونیان هنرمند ساروی

تئاتر بسیار سخت نفس می‌کشید اماحالابدترهم شده,
گفت و گو با محمد جونیان هنرمند ساروی

تئاتر بسیار سخت نفس می‌کشید اماحالابدترهم شده,

محمد جونیان گفت : متاسفانه مسئولین امر به همه چیز توجه دارند جز تئاتر. البته تنها پشتوانه‌ای که ما داشتیم و حمایتی تاالان از تئاتر شده همین مرکز هنر نمایشی بودکه با دست خالی کمک حال تئاتر استان‌ها بودندوهستند که باید عرض کنم اگرنبود عشق مابه تاتر قطعات مااین چراغ نیم ...

|

گفت و گو با امیرحسین (ایمان ) فلاحت پیشه هنرمند بابلسری

قدر دان کسانیکه در تئاتر زحمت میکشند باشیم
گفت و گو با امیرحسین (ایمان ) فلاحت پیشه هنرمند بابلسری

قدر دان کسانیکه در تئاتر زحمت میکشند باشیم

امیرحسین (ایمان ) فلاحت پیشه گفت: روزهای تئاتر مثل احوال همه هنرها و مشغله هایی که نیاز به حضور گرم مخاطبان دارند خوب نیست و از طرفی هم چاره ایی نیست تا همگی صبر کنیم تا وضعیت بیماری و همه گیری کرونا به نقطه امنی برسد

|

گفت و گو با جان اله ولی زاده پیشکسوت ساروی

تئاتر امروز درادامه افول تدریجی خود با پیدایش  کرونا به کما رفته
گفت و گو با جان اله ولی زاده پیشکسوت ساروی

تئاتر امروز درادامه افول تدریجی خود با پیدایش کرونا به کما رفته

جان اله ولی زاده گفت: تئاتر امروز، درادامه افول وسقوط تدریجی خود، با پیدایش( کرونا) به کما رفته؛ وهمه درانتظاریم تا دوباره از این وضع خارج شود وامیدوارم به سال های اوج خود برگردد.

|

نظرات کاربران