در حال بارگذاری ...
در حوزه هنری مازندران برگزار شد

اختتامیه شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ

در سالگرد روزهای پیروزی انقلاب هنرمندان برگزیده شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ معرفی شدند.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از مازندران،  شامگاه یکشنبه ۲۶ بهمن ماه سال جاری اختتامیه شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ با حضور جمع محدودی از هنرمندان، مسئولان و اصحاب رسانه در سالن شهید باغبانی این مرکز برگزار شد.
گفتنی است کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری،  سید مصطفی موتورچی مسئول دفتر تئاتر بچه های مسجد این مرکز  و سینا دلشادی معاون اجرایی امور استانهای حوزه هنری (به عنوان نماینده هیات داوران شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ) مهمان ویژه  این محفل هنری بودند.
مهدی معصومی گرجی در ابتدای این برنامه که جهت رعایت موازین بهداشتی، با حضور کم تعدادی از افراد برگزار شد، ضمن اشاره به اهمیت هنر نمایش در انتقال مفاهیم عالی انسانی، جشنواره تئاتر تیرنگ را از برنامه های  شاخص هنری مازندران و رویدادی قابل توجه در کشور برشمرد و گفت: سالها تلاش دست اندرکاران  این جشنواره جهت روشن نگه داشتن چراغی بوده که بتواند هنرمندان نمایشی کشور را با موضوعی  واحد گرد هم آورد، که این ستودنی است.
رییس حوزه هنری مازندران ادامه داد: جشنواره تئاتر تیرنگ رویدادی است که مشخصا به تولید آثار نمایشی با موضوعات بومی توجه داشته است و این  به جهت پرداختن به زیست بوم هر منطقه و احیا و پاسداشت آداب و سنن موجود در سراسر ایران و همینطور آیینها و باور های  متعالی مردم ما (که اغلب به باورهای مذهبی و اعتقادات آنان گره خورده) آنهم به زبان نافذ هنر نمایش از اهمیت بالایی برخوردار است.

مسئول شورای سیاستگذاری شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ در پایان ضمن قدردانی از پگیری علاقمندان  این جشنواره گفت: امیدواریم  بتوانیم در آینده این رخداد ارزشمند را در ساختاری بین‌المللی طراحی و اجرا کنیم که این البته نیاز به همکاری و پشتیبانی مسئولان استانی و کشوری دارد.
یاسر محمودی برنتی دبیر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ نیز در ادامه ضمن اشاره به محدودیتهای ناشی از کرونا  در برگزاری همه جانبه  این رویداد فرهنگی هنری گفت: جشنواره امسال در سه بخش تئاتر صحنه ای و خیابانی و نمایشنامه نویسی فراخوان شد.
وی با قدردانی از هنرمندانی که در بخشهای صحنه ای و خیابانی آثار خود را به دبیرخانه تیرنگ ارسال کردند، اعلام کرد: متاسفانه شرایط موجود و عدم امکان اجراهای صحنه و خیابانی بخاطر ممنوعیتهایی ناشی از کرونا ما را ناگزیر کرد که امسال به بخش نمایشنامه نویسی  بسنده  کنیم  اما با قول مساعد رییس حوزه هنری مازندران  هدیه ای  برای کلیه شرکت کنندگان این دو بخش ( و آثار پژوهشی ) در نظر گرفتیم که بعد از جشنواره ارسال خواهد شد.
دبیر شانزدهمین جشنواره تئاتر بومی تیرنگ ضمن اشاره به استقبال نویسندگان از بخش نمایشنامه نویسی تیرنگ گفت: مشکل نمایشنامه بخصوص در بخش متون بومی یکی از مسائل اصلی نمایش ما در استان است که رویکرد تولید نمایشنامه در تیرنگ شانزدهم پاسخی به همین نیاز بوده است.
محمودی برنتی از حمایت کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در باب چاپ کتاب نمایشنامه هنرمندان مازندران گفت و ضمن تشکر و قدردانی از این مقام مسئول عنوان کرد: جای خوشبختی است اگر بتوانیم اجراهای دوره هفدهم تیرنگ را با همین متون بومی نویسندگان استان صورت‌ دهیم.
مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری مازندران در پایان با تقدیر از داوران جشنواره خاطر نشان کرد: داوران جشنواره همواره نقش مشاوره دبیرخانه را ایفا کردند. بویژه دکتر دلشادی که پایه ریز سیاستهای  تازه ای ( مخصوصا اجراهای پژوهشی) از پنج دوره قبل جشنواره تیرنگ بوده است.

در ادامه این رویداد فرهنگی هنری و با حضور علی رجبی وندچالی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران و سیدعلی علوی قائم مقام اداره کل فرهنگ و ارشاد استان مازندران، کتاب یاغی های عاشق از سری نمایشنامه های تولیدی هنرهای نمایشی حوزه هنری مازندران اثر سینا دلشادی رونمایی شد.

گفتنی است در نهایت هیات  داوران شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ متشکل از حسن دولت آبادی، سینا دلشادی و ایوب آقاخانی ۴ منتخب بخش نمایشنامه نویسی  این رویداد را جهت دریافت تندیس جشنواره، لوح تقدیر، جایزه نقدی و چاپ در مجموعه نمایشنامه جشنواره _ بدون ترتیب اولویت _ به این شرح اعلام کردند:

نمایشنامه  میراشکار     نویسنده:  بهناز دوستی

نمایشنامه  کسی در گور میگرید   نویسنده:  محمدفخرایی مطلق 

نمایشنامه  سرخ او    نویسنده:  مهیار هزار جریبی  

نمایشنامه  میان بر   نویسنده:  سجاد بحری

همچنین هیات داوران اعلام کرد: به پاس استمرار در تولید نمایشنامه های بومی، زنان بیشه گل  نوشته مهیار هزار جریبی  از شهرستان بهشهر مازندران  در یک مجلد جداگانه  (خارج از عنوان جشنواره)  با مشارکت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری چاپ شود.
 
مطالب مرتبط

در نشست صمیمی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با جمعی از فعالان تئاتر مازندران مطرح شد

آمادگی مرکز هنرهای نمایشی جهت برگزاری کارگاه‌های آموزشی و چاپ نمایشنامه‌های کیفی
در نشست صمیمی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با جمعی از فعالان تئاتر مازندران مطرح شد

آمادگی مرکز هنرهای نمایشی جهت برگزاری کارگاه‌های آموزشی و چاپ نمایشنامه‌های کیفی

کوروش زارعی در حوزه هنری مازندران با تنی چند از هنرمندان نمایشی استان درباره مسائل مربوط به تولیدات نمایشی گفتگو کرد.

|

گفت و گو با سیده نیوشا شیدایی ‌فر هنرمند ساروی

روز‌های بسیار سختی به اجرای تئاتر و هنرمندان گذشته
گفت و گو با سیده نیوشا شیدایی ‌فر هنرمند ساروی

روز‌های بسیار سختی به اجرای تئاتر و هنرمندان گذشته

سیده نیوشا شیدایی ‌فر گفت : حال و هوای این روزهای تئاتر بد شده و با شیوع کرونا فاصله و دلتنگی برای صحنه و هوای محل تمرین و روزهای خوب هر روز بیشتر ار قبل میشه و متاسفانه هیچ کسی به فکر این هنر مظلوم و قشر هنرمندان نیست.

|

گفت و گو با اسماعیل اسدی هنرمند ساروی

امیدوارم که هنر تتائر دراستان به دلیل پتانسیل بالا به جایگاه واقعی خودش برسه
گفت و گو با اسماعیل اسدی هنرمند ساروی

امیدوارم که هنر تتائر دراستان به دلیل پتانسیل بالا به جایگاه واقعی خودش برسه

اسماعیل اسدی گفت : با توجه به مشقتی که این حرفه داره هیچ امنیت شغلی برای خود متصور نیستند و این خود انگیزه رو برای هنرمندی که فعالیت میکنه رو پایین میاره تا نتوانند با امنیت خاطر و خلاقیت وارد این عرصه بشوند

|

گفت و گو با رضا غلامی هنرمند نوری

به امید روزای روشن تئاتر
گفت و گو با رضا غلامی هنرمند نوری

به امید روزای روشن تئاتر

رضا غلامی گفت : کرونا باعث دوری و لغو اجرا شده و کاملا هنرمندان در این مسئله ضرر و زیان زیادی دیده اند و بعضا اجراها در سالن خالی و اندک تماشاچی اجرا داشته و فقط در راستای رسالت هنری بوده و سودی برای کسی نداشته و خرج و مخارجی را دست گروه گذاشته است

|

گفت و گو با محمد جونیان هنرمند ساروی

تئاتر بسیار سخت نفس می‌کشید اماحالابدترهم شده,
گفت و گو با محمد جونیان هنرمند ساروی

تئاتر بسیار سخت نفس می‌کشید اماحالابدترهم شده,

محمد جونیان گفت : متاسفانه مسئولین امر به همه چیز توجه دارند جز تئاتر. البته تنها پشتوانه‌ای که ما داشتیم و حمایتی تاالان از تئاتر شده همین مرکز هنر نمایشی بودکه با دست خالی کمک حال تئاتر استان‌ها بودندوهستند که باید عرض کنم اگرنبود عشق مابه تاتر قطعات مااین چراغ نیم ...

|

صندوق اعتباری هنر منتشر کرد

اطلاعیه نحوه پرداخت حق بیمه و سرانه درمان سه ماه اول سال
صندوق اعتباری هنر منتشر کرد

اطلاعیه نحوه پرداخت حق بیمه و سرانه درمان سه ماه اول سال

صندوق اعتباری هنر اعلام کرد تمامی بیمه شدگان برابر ضوابط، شرایط و در مهلت قانونی (طبق روال عادی) نسبت به پرداخت حق بیمه خود به حساب‌ سازمان تامین اجتماعی اقدام نمایند و صندوق حق بیمه سه ماهه نخست را طبق برنامه پرداخت خواهد کرد.

|

نظرات کاربران