در حال بارگذاری ...
از سوی دبیرخانه

فراخوان شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ اعلام شد

دبیر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ فراخوان شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ در مازندران خبر داد و گفت: این جشنواره در پایان فروردین ماه ۹۹ به مناسبت هفته هنر انقلاب در ساری برگزار می شود.

به گزارش تئاتر مازندران، یاسر محمودی برنتی دبیر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ در گفت و گو با تئاتر مازندران  با ارایه این مطلب که پرداختن به هنر، آن هم هنر متعهّدی که ریشه در ژرفای تاریخ، فرهنگ یک ملّت و مملکت دارد و زیر بنایی ترین اقدامی است که می توان در جهت رشد و اعتلا و پیشرفت همه جانبه یک جامعه انجام داد. گفت: هنر از یک سو، پیشینه و داشته های فرهنگی را به نسل جدید معرفی می کند و درواقع نقش انتقال فرهنگ رابه نسل های بعدی بر عهده دارد و از سویی دیگر راه تکامل و تعالی را برای نیل به درستی و رستگاری فردی و اجتماعی و در واقع  آینده ای روشن می کند.

وی افزود: جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ در شانزدهمین دوره برگزاری آن، با بهره گیری از تجربیات ادوار گذشته با حذف بخش خیابانی برای یک دوره و تاکید بر بنیان اجراهای پژوهشی و تولید نمایش نامه در دو حوزه تئاتر صحنه ای و خیابانی، در پی تحقق این رویکرد است که با پاسداشت، داشته های اصیل و ارزشی و شناخت فرهنگ ریشه دار، هویت خود را باز شناخته و به سوی افق های ایمان و تعالی قدم بردارد و این یگانه نقشی است که می توان هنرمندانه بر صفحه و صحنۀ زندگی رقم زد ...

محمودی به محورهای موضوعی فراخوان جشنواره سراسری تئاتربومی تیرنگ پرداخت و ادامه داد: نقش انقلاب اسلامی در احیا و هویت بخشی به  آیین ها، نمایش ها، بازی ها، تعزیه و موسیقی قومی ، بررسی محتوایی، شکلی و مناسبتی به ماهیت و جوهره ی مراسم آیینی مذهبی و نمایشی اقوام، نگاهی نو و ژرف به حوادث کربلا و مراسم و تشریفات آیین های عاشورایی و مذهبی، پرداختن به جشن ها، مراسم و مناسبت های سوگ آمیز، بازی ها و نمایش های تقلیدی و فکری و نمایش های عروسکی، نقش و کارکرد آیین، بازی، نمایش و سرگرمی های مناطق در تعمیق معرفت دینی و ترویج سبک زندگی اسلامی  ایرانی، افزایش روحیه نشاط و امید و کسب مهارت‌های زندگی اجتماعی آموزش حقوق شهروندی، با استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی، بومی و محلی مناطق کشور از جمله محور هایی است که علاقمندان می توانند در این موضوعات آثار خود را به جشنواره ارسال کنند.

دبیر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ با  تاکید  نمایش هایی که حوادث و وقایع باشکوه انقلاب اسلامی را در یک بستر مناسب بومی عرضه کنند مورد توجه ویژه قرار خواهند گرفت. افزود: در تمامی بخش‌ها آثار ارسالی می‌بایست در برگیرنده آیین­ ها و فرهنگ بومی مناطق با پرداخت نمایشی و با نگاه پژوهشی ارائه شده باشند و صرف اجرای آیین مد نظر دبیرخانه نمی باشد، در غیر این صورت در اولویت پذیرش نخواهند بود. دبیرخانه جشنواره در جهت انتخاب آیین های فراموش شده که کمتر توسط هنرمندان پرداخت شده است، دو کتاب ارزشمند ذیل را به علاقمندان حضور در جشنواره پیشنهاد می دهد، کتاب وازیگاه« فرهنگِ آیین، بازی، نمایش و سرگرمی های مردم ایران» این کتاب در پنج جلد زیر نظر استاد جهانگیر نصری اشرفی در انتشارات آرون،1391  به چاپ رسیده است وکتاب نمایش های ایرانی، به پژوهش و نگار صادق عاشورپور که در انتشارات سوره مهر ،1389 در هشت جلد به چاپ رسیده است.

 محمودی با ارایه این مطلب که در بخش های جشنواره، اجرا‌های پژوهشی، نمایش نامه نویسی  در تئاتر های صحنه ای و خیابانی و در اجراهای پژوهشی، پژوهش در آیین‌ها را خواهیم داشت  افزود: این بخش در جهت کاربردی کردن پژوهش‌های انجام گرفته در زمینه آیین های بومی مناطق مختلف کشور به صورت رقابتی و در گستره ی کشوری برگزارخواهد شد. لذا اجراهای پژوهشی باید بر اساس اصول و فنون تکنیک‌های نمایشی تنظیم شوند.

 وی افزود: اولویت های موضوعی این  بخش می بایست از محورهای موضوعی اصلی ذکر شده در فراخوان باشد.پژوهش‌های این بخش باید با استفاده از شیوه روایی و نقالی تنظیم و حین خوانش پژوهش، بخش های آیینی و یا قصه های کهن قومی  و بر اساس آیین‌ها، خرده فرهنگ‌ها، قصه‌ها و منظومه‌های ایران زمین و با توجه ویژه به فرهنگ فولکلور یکی از مناطق کشور انجام  پذیرد.

وی ادامه داد: نحوه اجرای این بخش بصورت خوانش پژوهشگر و اجرای زنده همزمان اثر بین حداقل 15دقیقه و حداکثر30دقیقه خواهد بود. خوانشگر می‌تواند از یک نفر برای اجرای همزمان اثر استفاده کند، لکن اجراهای تک نفره در اولویت خواهند بود. گروه‌ های متقاضی می‌تواننداز پژوهش‌هایی که پیش از این چاپ شده و یا در سمینارهای علمی داخلی یا بین‌المللی ارائه و نشر شده باشند با ذکر نام پژوهشگر«در صورت عدم وجود منع قانونی» استفاده کنند. متقاضیان باید چهار نسخه DVD از فیلم اجرای پژوهش را به همراه فرم شماره 1 و 2 تکمیل و به دبیرخانه ارسال کنند،لذا ارسال کامل پژوهش خوانش شده در اثر توسط گروه الزامی است. در این بخش دبیرخانه از هرگروه حداکثر دو نفر پذیرش بعمل می‌آورد.

دبیر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ  با اشاره به دریافت کمک هزینه  گروه های راه یافته در این بخش گفت: گروه‌های راه‌یافته به این بخش، تا سقف 15 میلیون ریال با نظر کارشناسی کمک هزینه اجرا دریافت خواهند کرد. در این بخش به تشخیص هیئت داوران فقط به پژوهش برتر و اجرای برگزیده جوایزی اهدا خواهد شد. استفاده از ابزار و تکنولوژی‌های صوتی و تصویری به روز در این بخش بلامانع است و در صورت نیاز به ارائه قطعات آوازی و آوایی می‌بایست شوون اسلامی دقیقا لحاظ و رعایت شود.

محمودی برنتی در ادامه به مسابقه نمایش نامه نویسی جشنواره در بخش تئاتر های صحنه ای و خیابانی اظهار کرد: دبیرخانه شانزدهمین جشنواره تئاتر بومی تیرنگ در نظر دارد به منظور شناسایی، تقویت و ترویج نمایش‌نامه‌های بومی  برگرفته از مضامین و بنیان های فرهنگی و فلکلور، با طرح و ایده نو مورد نیاز جامعه که با ایده‌های خلاقانه همراه باشند و هم چنین معرفی استعدادهای تازه در این حوزه مسابقه نمایش نامه‌نویسی را  در دو بخش صحنه ای و خیابانی برگزار کند.

وی به شرایط و مقررات مسابقه نمایش نامه نویسی اشاره ذکرد و گفت: نمایش نامه‌هایی که تا کنون در هیچ یک از مسابقات نمایش نامه ‌نویسی و جشنواره‌ای شرکت نکرده باشند و به چاپ نرسیده باشند، در این مسابقه پذیرفته می‌شوند و اولویت های موضوعی این  بخش می بایست از محورهای موضوعی اصلی ذکر شده در فراخوان باشد. هر نمایش نامه ‌نویس می‌تواند با ارائه حد اکثر سه اثر، متقاضی شرکت در این بخش باشد. چنانچه در هر مرحله‌ای از انتخاب آثار، مغایرتی با بندهای پیش گفته شده اثبات شود، دبیرخانه جشنواره ، نمایش نامه مورد نظر را از بخش رقابت حذف می‌کند و  متقاضیان باید آثار خود را در قالب فایل PDF به همراه سه نسخه پرینت و تکمیل فرم شماره 1 و 3 به دبیرخانه ارسال کنند.

دبیر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ  با ارایه این مطلب که در بخش خیابانی فقط نمایش نامه اثر مورد پذیرش است. لذا ارسال طرح و ایده مورد تایید دبیرخانه قرار نخواهد گرفت . ادامه داد:  مدت زمان اجرای آثار در بخش خیابانی حداکثر 30دقیقه است. سه اثر برگزیده هیات داوران، از رتبه های اول تا سوم این بخش در آیین پایانی معرفی می‌شود

 محمودی برنتی به جوایز رتبه های اول تا سوم برترین های این جشنواره اشاره کرد و اقزود:   در بخش مسابقه نمایش نامه نویسی صحنه ای به رتبه اول این جشنواره  دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به مبلغ 30/000/000ریال، به رتبه دوم: لوح سپاس و جایزه نقدی به مبلغ 25/000/000ریال و رتبه سوم: لوح سپاس و جایزه نقدی به مبلغ 20/000/000ریال اهداء می شود

وی ادامه داد:  در بخش مسابقه نمایش نامه نویسی خیابانی به رتبه اول دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به مبلغ 20/000/000ریال، به رتبه دوم: لوح سپاس و جایزه نقدی به مبلغ 15/000/000ریال و رتبه سوم لوح سپاس و جایزه نقدی به مبلغ 10/000/000ریال اهدا خواهد شد.

محمودی در ادامه افزود: هم چنین5 اثر برگزیده به تشخیص هیات داوران برای انتشار معرفی می‌شوند و در یک مجلد به  چاپ خواهند رسید ، به نویسندگان رتبه چهارم و پنجم هر بخش لوح تقدیر، جایزه نقدی و  تعداد 20 جلد اثر چاپ شده اهداء می گردد .

دبیر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ به گاه‌شمار جشنواره اشاره کرد و اذعان داشت: آخرین مهلت ارسال آثار در تمامی بخش‌ها تا یکم اسفند ماه 1398خواهد بود. نتایج آثار پذیرفته شده تا 21اسفند ماه 1398  اعلام می‌شود و  تاریخ برگزاری جشنواره در پایان فروردین 1399 و به مناسبت هفته هنر انقلاب خواهد بود .

محمودی در رابطه با مدارک عمومی مورد نیاز شرکت در جشنواره گفت: متقاضیان شرکت در کلیه بخش های جشنواره باید مدارک ذیل را علاوه بر مدارک مورد نیاز مندرج در بخش‌ها تا پایان مهلت مقرر به دبیرخانه ارسال کنند،  چکیده سوابق هنری متقاضی و یک قطعه عکس از کارگردان و نویسنده ، اجازه ‌نامه کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر در بخش پژوهش، در بخش اجراهای پژوهشی، چنانچه اجرا کننده عیناً از  پژوهش فرد دیگری بهره‌برداری کند می‌بایست مجوز فرد پژوهشگر را ارایه کند و این امر در مواردی که مصداق استفاده از منبع تحقیقی یا الهام و اقتباس باشد ، ضرورتی ندارد و ستاد برگزاری جشنواره در خصوص آثاری که مدارک آن ها ناقص باشد ترتیب اثری نخواهد داد.

وی به مقررات جشنواره اشاره کرد افزود: تعیین زمان، مکان و تعداد اجرای نمایش‌ها بر عهده ستاد برگزاری جشنواره و بر اساس امکانات موجود خواهد بود.  

اسکان و پذیرایی گروه‌های سایر استان‌های پذیرفته شده بر عهده دبیرخانه جشنواره خواهد بود.

 ستاد برگزاری جشنواره مسئولیتی در قبال ساخت و ساز دکور، دوخت لباس و چاپ تبلیغات نمایش‌ها نخواهد داشت.

 مدارک، عکس، پوسترها، نمایشنامه‌ها و فیلم‌های ارسال شده، اعم از پذیرفته شده و پذیرفته نشده مسترد نخواهد شد.

وی ادامه داد:  دبیرخانه جشنواره به تشخیص هیأت انتخاب هر بخش کمک هزینه گروه‌های راه ‌یافته را با توجه به موارد ذیل مشخص می‌کند: 

الف) نیازهای ضروری نمایش شامل دکور، لباس، موسیقی و...

ب) تعداد عوامل اجرایی، بُعد مسافت و نیازهای ایاب و ذهاب

ج) سطح کیفی و تعداد اجراها در جشنواره

محمودی در پایان گفت: شرکت‌کنندگان دربخش‌های مختلف جشنواره با ارسال اثر خود متعهد به پذیرش قوانین و سیاست‌گذاری‌های جشنواره هستند، عدم رعایت این قوانین، خصوصاً زمان‌بندی مصوب جشنواره، موجب حذف آثار خواهد شد و تصمیم‌گیری در خصوص موارد پیش‌بینی نشده در فراخوان بر عهده ستاد برگزاری جشنواره و برحسب سیاست‌های سازمانی و مقررات جاری خواهد بود .

علاقمندان می توانند آثار خود را به نشانی دبیر خانه: مازندران. ساری. میدان امام(ره). بلوار دانشجو. حوزه هنری استان مازندران کد پستی : 4815716838  ارسال کنند و یا جهت دریافت اطلاعات باشتر با شماره تلفن های: 01133362438-01133365870 و  همراه : 09117812565 تماس حاصل کنند و یا به وب سایت: www.artmazandaran.ir مراجعه کنند

فرم شماره1

فرم تقاضای حضور در شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتربومی " تیرنگ"1198

 

اینجانب................کارگردان نمایش:................ به نویسندگی: ....................... ازاستان................................................................... شهر: ...................................

با شماره تماس ثابت..................... و شماره همراه .........................با اطلاع کامل از مفاد فراخوان شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بومی تیرنگ اثر خود را در بخش:............................ ارائه و نسبت به رعایت مقررات درج شده متعهد می باشم.

تاریخ/امضاء

فرم شماره 2

فرم ارسال طرح در بخش اجرهای پزوهشی

(صحنه ای و خیابانی)

متقاضیان در این بخش می بایست شش بند خواسته شده ذیل را  بطور کامل و مبسوط  ارسال کنند، این فرم جهت آشنایی و معرفی آین و مراسم بکار گرفته شده در پژوهش در اختیار داوران هیئت انتخاب جشنواره قرار خواهد گرفت در غیر این صورت اثر مورد ارزیابی قرار نخواهد گرفت.

مشخصات  متقاضی:

نام و نام خانوادگی نویسنده:                                       نام و نام خانوادگی کارگردان:

نام اثر:                                      بخش :             استان/شهر:

شماره ثابت:                                         شماره همراه:                       

  آدرس پست الکترونیکی:

* خلاصه اصل آیین - مسئله پژوهشی- هدف کار بردی پژوهشی

شیوه اجرایی (روایت / داستان)- منبع و مآخذ- امکانات مورد نیاز در اجرا

تاریخ/ امضاء

 

 

 • فرم شماره 3

  فرم ارسال طرح در بخش اجرهای نمایش نامه نویسی

  (صحنه ای و خیابانی)

  متقاضیان در این بخش می بایست موارد بطور کامل و مبسوط  ارسال کنند، این فرم جهت آشنایی و معرفی آیین و رسوم بکار گرفته شده در اثر در اختیار داوران هیئت انتخاب جشنواره قرار خواهد گرفت در غیر این صورت اثر مورد ارزیابی قرار نخواهد گرفت.

  مشخصات  متقاضی:

  نام و نام خانوادگی نویسنده:                                     

  نام اثر:                                      بخش :   صحنه ای                خیابانی         استان/شهر:

  شماره ثابت:                                         شماره همراه:                       

    آدرس پست الکترونیکی:

  * خلاصه اصل آیین ،قصه و رسم ورسوم  بکار گرفته شده در نمایش نامه به طور کامل همراه با نمایش نامه ارسال شود . 

  تاریخ/امضاء

 

 
مطالب مرتبط

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران:

هنرمندان تئاتر در روزهای کرونایی نیازمند حمایت بیشتری هستند
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران:

هنرمندان تئاتر در روزهای کرونایی نیازمند حمایت بیشتری هستند

زارع گفت: امروز با توجه به شیوع کرونا در شرایطی هستیم که سالن‌ها تعطیل هستند و بسیاری از اهالی تئاتر خانه نشین شده‌اند، به جرات می‌توانم بگویم که تئاتری‌‌ها نسبت به باقی هنرمندان شرایط سخت‌تری را می‌گذرانند و حمایت از این قشر را در دستورکار دارم.

|

با حکم رئیس انجمن

مسلم خردمند دبیر اوﻟﯿﻦ ﺟﺸﻨﻮاره و ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه ﻣﺠﺎزی پوستر و تیزر ﺗﺌﺎﺗﺮ اﺳﺘﺎن ﻣﺎزﻧﺪران شد
با حکم رئیس انجمن

مسلم خردمند دبیر اوﻟﯿﻦ ﺟﺸﻨﻮاره و ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه ﻣﺠﺎزی پوستر و تیزر ﺗﺌﺎﺗﺮ اﺳﺘﺎن ﻣﺎزﻧﺪران شد

طی حکمی از سوی رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان مازندران مسلم خردمند به عنوان دبیر اوﻟﯿﻦ ﺟﺸﻨﻮاره و ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه ﻣﺠﺎزی پوستر و تیزر ﺗﺌﺎﺗﺮ اﺳﺘﺎن ﻣﺎزﻧﺪران منصوب شد

|

نظرات کاربران