در حال بارگذاری ...
 • دو نمایش از مازندران به سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر راه یافتند

  نمایش های ' خانه ' و ' نمایش ' از مازندران به ترتیب به بخش فجر استانی و بخش بین الملل سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر راه یافتند.

  به گزارش تئاتر مازندران، به نقل از ایرنا، هیأت انتخاب بخش بین الملل سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر متشکل از ' قطب الدین صادقی '، ' اردشیر صالح پور ' و ' عطا الله کوپال '، پس از بررسی آثار معرفی شده به دبیرخانه جشنواره، 7 نمایش را برای حضور در بخش مسابقه تئاتر صحنه ای بین الملل تئاتر فجر انتخاب کردند که نام اثر ' مسعود حق پناه '، هنرمند اهل آمل نیز در بین این آثار دیده می شود.

  تئاتر ' نمایش ' به کارگردانی حق پناه از 27 مهر تا 5 آبان امسال در بلک باکس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل به مدت 9 شب با بازی ' شیرین احمدی '، ' امیر گیل ' و ' آپامه خسروی ' روی صحنه رفته بود. ' نمایش ' یکی از نمایشنامه های ' ساموئل بکت ' نویسنده ایرلندی است که توسط ' مسعود حق پناه ' ترجمه و کارگردانی شد.

  وی که در دوره سی و چهارم فجر نیز با نمایش ' مالیخولیا ' در بخش فجر استانی حضور داشت، درباره حضور ' نمایش ' در بخش بین الملل جشنواره تئاتر فجر گفت: برای ترجمه این نمایشنامه بیش از یک سال وقت صرف کردم تا با حفظ مفاهیم و محتوای متن، ترجمه ای روان و مناسب داشته باشم. حدود 6 ماه نیز تمرین اثر برای اجرا زمان برد. در مجموع برای ترجمه و تولید ' نمایش ' حدود 2 سال زمان صرف شد.

  حق پناه با بیان این که این اثر ' ساموئل بکت ' برای نخستین بار در ایران روی صحنه می رود، خاطرنشان کرد: این نمایشنامه که در زبان اصلی Play نامگذاری شده است، یک بار پیش از انقلاب توسط ' نجف دریابندری‌ ' ترجمه شده بود که نسخه ای از آن ترجمه هم در دسترس نیست. به همین دلیل هیچ اجرایی تا کنون در کشور نداشت. پس از پایان ترجمه همین موضوع برای من انگیزه ای شد تا نمایش را برای حضور در بخش بین الملل جشنواره تئاتر فجر آماده کنم که خوشبختانه هیأت انتخاب، اثر را شایسته حضور در بخش صحنه ای بین الملل جشنواره دانست.

  نمایش دیگری که از مازندران برای حضور در فجر انتخاب شد، ' خانه ' اثر ' سینا علیپور ' از بابلسر است که در سی اُمین جشنواره تئاتر مازندران به عنوان یکی از 3 اثر برتر جشنواره به دبیرخانه جشنواره فجر معرفی شد.

  این نمایش با نظر هیأت انتخاب بخش استانی فجر سی و هفتم، متشکل از ' سهراب سلیمى ' ، ' افشین خورشید باخترى  ' و ' محسن علیخانى ' از بین 3 اثر معرفی شده از مازندران، همراه با 13 اثر نمایشی از استان های مختلف برای حضور در این دوره از فجر انتخاب شد.

  ' خانه ' نمایشنامه ای به نویسندگی ' نغمه ثمینی ' و تهیه کنندگی ' مارال رمضانی ' است که با بازی ' مرتضی آقاجانپورچمنی ' ، ' ابوالفضل برارخانی ' ، ' کیوان شابازاده ' ، ' سینا علی‌پور ' ، ' فاطمه‌زهرا فتحی ' و ' نسیم یعقوبی ' مرداد امسال در آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بابلسر روی صحنه رفت. این نمایش در سی اُمین جشنواره تئاتر مازندران رتبه سوم کارگردانی، رتبه سوم بازیگری زن و جایزه برتر طراحی صحنه را کسب کرد.

  نمایش ' خانه ' 17 دی در اردبیل در دو نوبت روی صحنه رفت.

  نمایش  'تناسخ، سه تا سی و پنج تومن ' به کارگردانی ' امیرعلی نبویان ' هنرمند اهل آمل نیز به بخش مسابقه تئاتر صحنه ای ایران (دو) راه یافت. اما این نمایش به دلیل حضور از تهران در جشنواره، نماینده مازندران محسوب نمی شود.

  بخش فجر استانی پیش از برگزاری بخش رقابتی جشنواره فجر، به میزبانی استان های مختلف برگزار شد.

  سى و هفتمین جشنواره بین المللى تئاتر فجر با دبیرى ' نادر برهانى مرند ' از ۲۲ بهمن تا ۴ اسفند در تهران برگزار خواهد شد.
  مطالب مرتبط

  با رأی هیأت داوران

نمایش‌های برتر بیست‌ونهمین جشنواره تئاتر مازندران معرفی شدند
  با رأی هیأت داوران

  نمایش‌های برتر بیست‌ونهمین جشنواره تئاتر مازندران معرفی شدند

  بیست‌ونهمین جشنواره تئاتر مازندران شب گذشته با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف و دو گروه برتر جشنواره برای معرفی به دبیرخانه سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر پایان یافت.

  |

  کارگردان نمایش «سوپ بوقلمون»:

سوپ بوقلمون ویترینی از رفتارهای خوب و بد انسانی است
  کارگردان نمایش «سوپ بوقلمون»:

  سوپ بوقلمون ویترینی از رفتارهای خوب و بد انسانی است

  نمایش «سوپ بوقلمون» به کارگردانی سینا علیپور روز گذشته به عنوان چهارمین نمایش بیست و نهمین جشنواره تئاتر مازندران در سالن آمفی تئاتر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران روی صحنه رفت.

  |

  نظرات کاربران