در حال بارگذاری ...
 • در جلسه شورای سیاستگذاری تئاتر استان

  میزبان و دبیر بیست‌ونهمین جشنواره تئاتر مازندران انتخاب می‌شوند

  اعضای هیأت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی مازندران امروز -دوشنبه- در جلسه‌ای که با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار می‌شود، شهر میزبان و دبیر بیست‌ونهمین جشنواره تئاتر مازندران را انتخاب می‌کنند.

  به گزارش تئاتر مازندران، از سال گذشته که انتخابات انجمن هنرهای نمایشی در مازندران برگزار شد، زمام امور برگزاری جشنواره تئاتر استان به انجمن هنرهای نمایشی سپرده شد و بیست‌وهشتمین جشنواره تئاتر استان به طور کامل توسط انجمن هنرهای نمایشی برگزار شد. امروز نیز قرار است اعضای هیأت رئیسه این انجمن، پس از اعلام نتیجه بررسی‌های خود به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، گام بعدی برای برگزاری جشنواره بیست‌ونهم تئاتر استان را بردارند.

  رییس انجمن هنرهای نمایشی مازندران در گفت‌وگو با تئاترمازندران اظهار کرد: طبق آیین‌نامه مرکز هنرهای نمایشی شورای سیاستگذاری در همه استان‌ها تشکیل شد. در مازندران نیز این شورا فعال است و تا کنون دو جلسه برای برگزاری بیست‌ونهمین جشنواره تئاتر استان تشکیل شد. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری اداره کل، 2 تن از اعضای هیأت رییسه، 2 تن از پیشکسوتان و رئیس انجمن هنرهای نمایشی عضو این شورا هستند.

  میثم زندی افزود: پس از جلسه امروز نیز تعدادی از چهره‌های تاثیرگذار عضو شورای سیاستگذاری انجمن نمایش مازندران می‌شوند. بعد از انتخاب دبیر جشنواره و شهر میزبان نیز قطعا دبیر و برخی از مسئولان شهر میزبان به عضویت شورای سیاستگذاری در می‌آیند تا جشنواره بیست‌ونهم بهتر برگزار شود.

  وی درباره شهر میزبان جشنواره بیست‌ونهم اظهار کرد: 28 دوره گذشته جشنواره تئاتر استان مازندران در شرق استان برگزار شد و امسال برای نخستین بار اعضای هیأت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی متفق‌القول تصمیم گرفتند تا این جشنواره در یکی از شهرهای غربی مازندران از محمودآباد تا رامسر برگزار شود. پس از 2 جلسه شورای سیاستگذاری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به اعضای هیأت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی مازندران مأموریت داد تا شهر پیشنهادی و دبیر را به شورای سیاستگذاری اعلام کند. پس از آن وضعیت همه شهرستان‌های غرب استان توسط اعضای هیأت رئیسه بررسی شد و در نهایت با توجه به برخی معیارهای مد نظر، دو شهر تنکابن و نوشهر به عنوان نامزدهای نهایی انتخاب شدند.

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران با بیان این‌که برای انتخاب شهر میزبان معیارهایی مد نظر بود، گفت: داشتن گروه‌های ثبت در طرح استقرار، نیروی انسانی کارآزموده، وجود مجتمع فرهنگی و سالن‌های نمایش مناسب و مهم‌تر از همه داشتن دانشگاه‌ و دانشکده تخصصی هنر و حضور اساتید و دانشجویانی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تئاتر و سینما در این دو شهر به عنوان فرصت‌هایی برای با کیفیت‌تر برگزار شدن جشنواره، سبب شد که نوشهر و تنکابن را به عنوان گزینه‌های میزبانی انتخاب کنیم.

  زندی خاطرنشان کرد: پس از بررسی‌های بیشتر نوشهر به عنوان شهر میزبان انتخاب شد. دلیل این انتخاب هم میزبانی تنکابن در روزهای پایانی مرداد و ابتدایی شهریور از جشنواره تئاتر ترنج است. طبیعتا تمام ظرفیت‌های فرهنگی و مادی این شهرستان در روزهایی که باید به جشنواره بیست‌ونهم تئاتر استان توجه شود، به برگزاری جشنواره تئاتر ترنج معطوف است. اداره کل و انجمن هنرهای نمایشی استان نیز در کنار این جشنواره حضور دارند و به تقویت این جشنواره کمک می‌کنند.

  وی خاطرنشان کرد: از طرفی با توجه به این‌که طبق شیوه‌نامه برگزاری جشنواره استانی و در پیش بودن ماه محرم، جشنواره باید تا پایان شهریور برگزار شود، امکان این‌که جشنواره را به میزبانی تنکابن در مهر ماه برگزار کنیم وجود ندارد. بنابراین نوشهر که شرایط مناسب‌تری برای میزبانی از جشنواره داشت، با رأی هر 5 عضو هیأت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی، به عنوان شهر اصلی میزبانی از بیست‌ونهمین جشنواره تئاتر استان انتخاب شد. امروز نیز در جلسه با مدیرکل تصمیم نهایی در این زمینه گرفته خواهد شد.

  نویسنده و کارگردان مازندرانی تئاتر تصریح کرد: امروز دبیر جشنواره نیز انتخاب خواهد شد. اعضای هیات رییسه در مورد دبیر جشنواره بیست‌ونهم معتقدند که با توجه به پیشینه اعضای هیأت رئیسه و حضور مستمر این اعضا در عرصه تئاتر استان، یکی از اعضای هیأت رییسه دبیر باشند. از طرفی یکی از بخش‌های مهم جشنواره جدا از بحث‌های فرهنگی و هنری، امور اجرایی و مالی است که طبیعتا دسترسی به اعضای هیأت رئیسه آسان‌تر است. با این حال نظر نهایی در این مورد امروز در جلسه با مدیرکل از سوی ایشان اعلام خواهد شد. پس از این جلسه نیز با انتخاب دبیر و شهر میزبان، جلسات شورای سیاستگذاری به صورت یک هفته در میان تا زمان برگزاری جشنواره برگزار می‌شود.

  رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران درباره برگزاری مجمع همگانی تئاتر استان در تابستان سال جاری خاطرنشان کرد: این موضوع نیز یکی از مواردی است که در حاشیه جلسه با مدیرکل پیرامون آن مذاکره خواهیم داشت. انجمن در تلاش است تا نخستین مجمع همگانی تئاتر استان را تابستان امسال برگزار کند.

  زندی یادآور شد: مقدمات کار تا حدودی فراهم شده است. انتخابات انجمن هنرهای نمایشی در بهشهر برگزار شد و در آمل نیز این انتخابات در هفته نخست پس از ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود. در همان زمان سایر شهرستان‌ها نیز رؤسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی نماینده خود را معرفی می‌کنند و تقریبا رؤسا و نمایندگان دفاتر شهرستان‌ها به طور کامل مشخص می‌شوند تا زمینه برای برگزاری مجمع همگانی تئاتر استان پیش از برگزاری جشنواره تئاتر بیست‌ونهم فراهم شود.

  وی درباره احتمال افزایش تعداد شهرستان‌های دارای 5 گروه نمایشی ثبت شده در طرح استقرار گفت: در حال حاضر 2 شهر بهشهر و آمل این ویژگی را دارند که در بهشهر انتخابات انجمن هنرهای نمایشی برگزار شد و در آمل نیز به زودی برگزار می‌شود. با توجه به این‌که ثبت‌نام گروه‌ها در طرح استقرار در حال انجام است، 3 شهرستان دیگر نیز در صورت تایید مدارک دارای چنین وضعیتی خواهند شد که در این صورت در آن شهرستان‌ها نیز انتخابات برگزار می‌شود.
  نظرات کاربران