در حال بارگذاری ...
 • به کارگردانی افشین رشیدی

  «اسب‌های پشت پنجره» در بلک باکس ساری روی صحنه می رود

  جمعه ۴ اسفند اجرای نمایش «اسب‌های پشت پنجره» نوشته «ماتئی ویسنی‌یک» در ساری آغاز می‌شود.

  به گزارش تئاتر مازندران، این نمایش قرار است با کارگردانی افشین رشیدی از 4 تا 14 اسفند در سالن بلک‌باکس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران روی صحنه برود. «اسب‌های پشت پنجره» نمایشی ضد جنگ است که به پیامدهای جنگ و آسیب‌های روحی و روانی آن بر زنان می‌پردازد. سیده فاطمه سجادی، علی محسنی، سید ابراهیم اطهری، مهدی صفایی، رویا افضلی، مریم شکوهی و افشین رشیدی هنرپیشگان این نمایش هستند.  رحیم حاجی‌تبار طراحی دکور و صحنه را به عهده دارد و سعید سنبلیان هم موسیقی «اسب‌های پشت پنجره» را ساخته است.

  کارگردان این نمایش درباره این نمایش گفت: زن در این نمایشنامه مظلوم و ضربه‌پذیر است. من هم خواستم آسیب‌های روحی شدیدی که به زنان در جنگ‌ها وارد می‌شود را روی صحنه نشان دهم. آسیب‌هایی که معمولا در جامعه دیده نمی‌شود.

  افشین رشیدی اظهار کرد: احساس کردم باید مفهوم تنهایی زنانی که در جنگ فرزند و شوهر و پدرشان را از دست دادند ایجاد می‌شد. من محتوای اصلی نمایشنامه را در تنهایی و مظلومیت زن‌ها در جنگ و پس از جنگ می‌بینم.

  وی افزود: مضمونی که ما روی صحنه می‌بریم متفاوت است. تلخ است اما تراژدی نیست و خنده‌دار است اما کمدی نیست. پیام ما این است که چطور جنگ باعث می‌شود خانواده‌ها از هم جدا شوند. دوست دارم از نگاه مخاطب خاص و عام در مضمون و مفهوم با موفقیت مواجه شوم. در واقع برای من بیشتر از سایر اجزای نمایش، این اهمیت دارد که پیام و دغدغه اصلی موجود در نمایشنامه بیان شود.

  کارگردان «اسب‌های پشت پنجره» از پیگیری برای فروش بلیط به برخی فعالان اجتماعی و چهره‌های شاخص مرکز استان به منظور ترویج فرهنگ اهدای بلیط تئاتر و خریداری شدن آن توسط نهادها خبر داد و گفت: چند روز است که به چهره‌های شاخص و فعالان اجتماعی مرکز استان مراجعه می‌کنیم و پیشنهاد می‌دهیم تعدادی بلیط را برای هدیه دادن به اطرافیان خود خریداری کنند. با این کار هم فرهنگ هدیه دادن بلیط ترویج می‌شود و هم این امر که نهادها در حمایت درست از تئاتر ورود کنند نهادینه می‌شود.

  رشیدی تصریح کرد: انتظار داریم مسئولان ارشد شهرستان ساری و در رأس آن‌ها فرماندار محترم هم تعدادی بلیط تهیه کنند تا به کارکنان مجموعه تحت مدیریت‌شان هدیه دهند. همچنین از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و معاونان این اداره کل بابت حمایت‌شان از اجرای این نمایش سپاسگزارم. واحد معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری ساری هم که همواره حامی هنرمندان مرکز استان است، نیز برای حمایت از این نمایش وعده‌های خوبی داد. امیدوارم مردم ساری و حتی شهرهای اطراف از این نمایش که مضمونی اجتماعی و خاص دارد دیدن کنند.
  مطالب مرتبط

  «ستوان اینیشمور» تا جمعه در ساری می‌ماند

  «ستوان اینیشمور» تا جمعه در ساری می‌ماند

  نمایش «ستوان اینیشمور» که از 15 مرداد روی صحنه رفت، تا جمعه این هفته در سالن بلک باکس مجتمع فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران اجرا می‌شود.

  |

  «گیس گلابتون» به ساری آمد

  «گیس گلابتون» به ساری آمد

  نمایش «گیس گلابتون» کاری از گروه تئاتر کیمیای استان گلستان، به نویسندگی مریم روزبهانه و با کارگردانی مرتضی ملک محمودی امروز در ساری روی صحنه می‌رود.

  |

  نظرات کاربران