در حال بارگذاری ...
 • فراخوان سومین جشنواره استانی تئاتر طنز دیالوگ منتشر شد

  جشنواره استانی تئاتر طنز دیالوگ که از ۲ سال پیش با دبیری و بر اساس طرحی از «افشین رشیدی» هنرمند تئاتر مازندران آغاز شد، برای سومین دوره نیز با حکم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با دبیری رشیدی برگزار می‌شود.

  به گزارش تئاتر مازندران، سومین دوره جشنواره تئاتر طنز دیالوگ را انجمن هنرهای نمایشی مازندران با همکاری و مجوز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و پشتیبانی معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری و شورای اسلامی شهر ساری، در خرداد 97 برگزار می‌کند.

  دبیر جشنواره تئاتر طنز دیالوگ به همشهری گفت: دبیرخانه جشنواره برای دوره سوم تشکیل شده و با همکاری انجمن هنرهای نمایشی مازندران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مراحل اداری برگزاری جشنواره نیز طی شده است. با توجه به تجربه برگزاری دو دوره گذشته و ارزیابی‌های انجام شده و دریافت پیشنهادها، دوره سوم قطعا نسبت به دو دوره گذشته بهبود خواهد یافت. دبیرخانه دور سوم جشنواره را روی اجراهایی متمرکز خواهد کرد که ضمن دارا بودن، قوانین اعلام شده  در فراخوان، از نظر محتوایی دارای پیام‌های ارزنده اجتماعی و فرهنگی باشند.

  افشین رشیدی افزود: موضوعات برای نویسندگی آزاد است و نمایشنامه‌ها نیز می‌توانند ایرانی یا خارجی باشند. آثار نویسندگان بومی اعم از اقتباس یا اصلی نیز در اولویت انتخاب دبیرخانه قرار دارد. با توجه به مقررات جشنواره، نمایشنامه‌ها نباید بیشتر یا کمتر از دو بازیگر داشته باشند. این‌که نمایش‌ها پیش از دیالوگ در هیچ جشنواره دیگری هم اجرا نشده باشند یکی از نکات اصلی است. اما اجرای عموم پیش از جشنواره مانعی ندارد.

  وی با بیان این‌که نمایش‌های متقاضی باید حتما تولید سال 95 یا 96 باشند، گفت: زمان نمایش نباید کمتر از 45 دقیقه باشد، ضمن این‌که نمایش‌های بالای 80 دقیقه هم با تشخیص هیأت داوران و اطمینان آن‌ها از ثبات کیفیت در طول اجرا بلامانع است. ضمن این‌که بهترین راه تحویل طرح‌ به دبیرخانه، ارائه آن به شعب انجمن نمایش در شهرستان‌هاست.

  دبیر سومین جشنوراه تئاتر طنز دیالوگ تصریح کرد: اگرچه انتخاب موضوع برای نمایش‌ها آزاد است، اما دبیرخانه یک سری موضوعات را با توجه به اهداف سازمانی حامیان مالی و معنوی در اولویت قرار می‌دهد. پیامدهای سوءمصرف مواد مخدر، بررسی آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق، مزاحمت‌های خیابانی، بی‌توجهی به نظاقت محیط، انضباط شهری، قوانین راهنمایی و رانندگی، تقبیح زناع‌های خیابانی و تأثیرات مخرب استفاده نادرست از شبکه‌های مجازی، راهکارهای رسیدن به شهر سالم و با نشاط از این دست موضوعات مورد توجه دبیرخانه هستند.

  رشیدی با بیان این‌که جشنواره مانند دو دوره گذشته غیررقابتی برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: دبیرخانه به گروه‌های نمایشی راه یافته به جشنواره بر اساس مسافت، ابزار و دکور و ملزومات حرفه‌ای از 700 هزار تومان تا یک میلیون و 500 هزار تومان کمک‌هزینه می‌پردازد. در این دوره دو نمایش برتر از نگاه تماشاگران با اهدا یک میلیون تومان برای رتبه نخست و 500 هزار تومان برای رتبه دوم تقدیر می‌شوند. همچنین با نظر کارشناسان در هر یک از رشته‌های نمایشنامه نویسی، بازیگری، موسیقی، طراحی صحنه و چهره‌پردازی با اهدا جایزه نقدی تقدیر می‌شود. همه گروه‌های راه یافته به جشنواره نیز لوح گواهی شرکت دریافت خواهند کرد.

  دبیر سومین جشنواره تئاتر طنز دیالوگ گفت: 20 فروردین 1397 آخرین مهلت فرستادن آثار یا متون نمایشی به دبیرخانه است. 23 فروردین طرح و متون نمایشی پذیرفته شده اعلام می‌شود و بازبینی طرح‌ها یا متون 30 اردیبهشت آغاز می‌شود. نتیجه قطعی آثار راه یافته نیز خرداد ماه اعلام خواهد شد. هیچ کدام از این تاریخ‌ها هم تمدید نمی‌شوند. متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره 09393145943 تماس بگیرند.
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران