در حال بارگذاری ...
 • مدیر دفتر انجمن هنرهای نمایشی بهشهر:

  درصدد احیای جشنواره تئاتر جوان بهشهر هستیم

  انجمن‌هنرهای نمایشی مازندران از ماه گذشته انتخاب شعب برتر شهرستانی در هر ماه را با هدف رصد فعالیت دفاتر انجمن هنرهای نمایشی مازندران در شهرستان‌ها و افزایش انگیزه برای بیشتر شدن فعالیت‌های این شعب را آغاز کرد و در نخستین گام، دفتر انجمن هنرهای نمایشی مازندران در بهشهر با مدیریت «علی کشاورزیان» به عنوان انجمن برتر شهرستانی انتخاب شد.

  به گزارش تئاتر مازندران، مدیر دفتر انجمن هنرهای نمایشی مازندران در بهشهر  با بیان این‌که اجرای چند کار اساسی و زیربنایی مد نظر انجمن هنرهای نمایشی استان در شهرستان‌ها یکی از نکات مورد تأکید اعضای هیأت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی مازندران است، گفت: راه‌اندازی و استقرار دفاتر شهرستانی و تشکیل هیأت مدیره انجمن در هر شهرستان یکی از اولویت‌های مد نظر انجمن استان بود. جدا از مستقر شدن اعضای انجمن، کار دیگر مشخص شدن کمیته‌های تخصصی تئاتر بود که در همین زمینه کمیته‌هایی را در بهشهر تشکیل دادیم که در حال کار هستند. برنامه‌ریزی‌ها با همکاری انجمن انجام می‌شود و دوستان ما هم در بهشهر طبق برنامه‌ریزی پیش می‌روند. یکی از دلایل بهتر دیده شدن انجمن بهشهر همین همبستگی در تئاتر بهشهر است.

  «علی کشاورزیان» افزود: جلسات هفتگی درون انجمنی هم به صورت دائمی برگزار می‌شود. یکی از دلایل اصلی عقب افتادن تئاتر به جز مسائل زیرساختی این بود که هنرمندان کمتر با هم می‌نشستند و تبادل نظر می‌کردند. این جدایی‌ها کم‌کم به ناراحتی بین هنرمندان هم تبدیل شد. برگزاری جلسات در انجمن کمک می‌کند که هنرمندان هر حرفی دارند را بزنند و به یک اتفاق نظر برسند که برنامه فرهنگی شهر را به چه شکل پیش ببرند.

  وی اظهار کرد: در جلسات اول همان‌طور که انتظار داشتیم بیشتر گلایه از مدیران و خود هنرمندان مطرح شد. پس از آن مشکلات یادداشت شد و پیگیر شدیم که حالا با شناخت این مشکلات که توسط پیشکسوتان بیان شد و ایده‌های جوانان به یک برنامه برسیم. اکنون هم پیگیر هستیم تا مشکلات کمتر شود. از جمله کارهایی که آغاز کردیم برگزاری کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های هفتگی تماشای فیلم تئاتر برای تحلیل آثار است. در نظر داریم کلاس‌های آموزشی نمایشنامه‌نویسی هم داشته باشیم. این‌ کارها پایه‌های آموزشی ما می‌شود تا بهتر پیش برویم. فعلا این دو بخش راه افتاده که اگر بیشتر استقبال شود به رشد تئاتر شهرستان کمک زیادی می‌کند. به ویژه این که در سال‌های اخیر دیده می‌شود میل خانواده‌ها به حضور فرزندان‌شان در فعالیت‌های فرهنگی و هنری بیشتر شده است.

  مدیر دفتر انجمن هنرهای نمایشی مازندران در بهشهر تصریح کرد: با کمک بسیج هنرمندان یک همایش نمایشنامه‌خوانی گذاشتیم که در آن فرصتی برای نوآموزان ایجاد شد و استعدادهای خوبی هم پیدا کردیم. از برنامه‌های مهم مد نظر دیگر برگزاری جشنواره تئاتر جوان بهشهر است که چند سال پیش برگزار می‌شد. این جشنواره ابتدا  شهرستانی بود و یک دوره هم به صورت استانی برگزار شد. آخرین بار سال 92 با حضور و داوری اساتید «قطب‌الدین صادقی» و «کوروش زارعی» برگزار شد که در روزهای برگزاری جشنواره کلاس‌های آموزشی این دو استاد را هم داشتیم.

  کشاورزیان خاطرنشان کرد: جشنواره تئاتر جوان بهشهر اتفاق خوبی بود که در تلاش هستیم این جشنواره را با رویکردی جدید برگزار کنیم. به این صورت که یک یا دو متن را انتخاب می‌کنیم و به جای موضوع، متن بدهیم تا ببینیم چند گروه چطور یک متن را اجرا می‌کنند. احتمالا با این رویکرد جشنواره را برگزار ‌می‌کنیم که به نظر می‌رسد خروجی جالب و اثرگذاری داشته باشد.

  وی تصریح کرد: جشنواره دیگری که با هماهنگی شهرداری قرار است برگزار کنیم، جشنواره تئاتر خیابانی است. شهرداری علاقه‌مند است با موضوعات شهری برنامه‌های فرهنگی برگزار کند. در حال رایزنی هستیم تا احتمالا یک جشنواره یا همایش تئاتر خیابانی با کمک شهرداری در بهشهر داشته باشیم. فضاهای خوبی اعم از مکان‌های تاریخی و تفریحی شهری در بهشهر برای اجرای تئاترهای محیطی داریم. همچنین در نظر داریم از سال آینده برای نوروز و تابستان که مسافران به بهشهر می‌آیند با همکاری گروه‌های تئاتر شهرستان اجراهای خیابانی و میدانی آماده شود تا در زمان حضور مسافران اجرا شود. به گروه‌های ثبت شده نیز اعلام شده که برنامه سال آینده خود را ارائه کنند تا از اکنون برنامه‌ریزی کنیم و هدفمند پیش برویم. سال‌هاست اجراها کم و بیش اتفاق می‌افتد و تماشاگر هم کم استقبال می‌کند. قطعا اگر تئاتر خوب و با تعداد مناسب داشته باشیم مردم می‌آیند.

  این هنرمند بهشهری خاطرنشان کرد: جدای از این مسائل، پیگیر مشکلات سخت‌افزاری بهشهر نیز هستیم. متأسفانه سالن مناسبی در بهشهر نداریم. سالن آمفی تئاتر هم در اصل سالن همایش است. نه ابزار نوری مناسبی دارد و نه امکانات تخصصی دیگر. برای گرفتن دفتر انجمن هم به مشکل خوردیم و به صورت مشترک با انجمن شعر و ادبیات از یک اتاق استفاده می‌کنیم. با این که در این زمینه خیلی پیگیر بودیم هنوز نتیجه گرفتیم. رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان هم کمک کرد، اما جایی نیست که در اختیار انجمن بگذارد. خود فرهنگ و ارشاد ساختمانی ندارد و در مجتمع فرهنگی مستقر شده است. در حالی‌که مجتمع فرهنگی نباید کاربری اداری داشته باشد.

  مدیر دفتر انجمن هنرهای نمایشی مازندران در بهشهر با بیان این‌که در حال پیگیری برای تهیه کتابخانه تئاتر هستیم، گفت: یکی از کارهای مد نظر و در حال انجام، تهیه آرشیو فیلم و عکس تئاترهای اجرا شده در بهشهر است. همچنین در حال ثبت و ضبط تاریخچه تئاتر بهشهر هستیم. چاپ نشریه فرهنگی و هنری به صورت ماهنامه یا فصلنامه نیز در برنامه‌های ما قرار دارد. یک طرح دیگر هم که پیگیر آن هستیم تولید یک برنامه‌ مستندگونه تلویزیونی است که در آن به پیشینه، مشکلات، وضعیت کنونی و پیشکسوتان تئاتر شهرستان‌های مختلف استان پرداخته خواهد شد.

  کشاورزیان گفت: در همه این اقدامات انتظار داریم دوستان و هنرمندان تئاتر شهرستان بیشتر به ما کمک کنند. همچنین از اعضای هیأت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی مازندران به ویژه آقایان «علیرضا قنبری» و «میثم زندی» بابت جریان پرانرژی و انگیزه‌ای که در تئاتر شهرستان‌ها ایجاد کردند سپاسگزارم. این اقدامات سبب شده که ارتباط بیشتری بین اهالی تئاتر استان ایجاد شود.


  اشکان جهان آرای
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران