در حال بارگذاری ...
 • دبیر نخستین جشنواره تئاتر بسیج استان مازندران:

  هنرمندان تئاتر استان استقبال خوبی از جشنواره تئاتر بسیج کردند

  نخستین جشنواره تئاتر بسیج استان مازندران قرار است با حضور آثار برتری که از ۱۴ اثر بخش بچه های محله و ۲۷ اثر بخش صحنه به مرحله بازبینی راه می یابند هفته نخست آذر برگزار شود.

  به گزارش تئاتر مازندران، نخستین جشنواره تئاتر بسیج استان مازندران هفته نخست آذر قرار است برگزار شود. پس از انتشار فراخوان این جشنواره در تابستان امسال، هنرمندان و گروه‌هایی از سراسر استان آثاری را در دو بخش صحنه‌ای و بچه‌های مسجد به دبیرخانه جشنواره فرستادند که از بین این آثار تعدادی برای مرحله بازبینی انتخاب شد. «علیرضا سعیدی کیاسری» مسئول واحد نمایش بسیج هنرمندان استان و دبیر نخستین جشنواره تئاتر بسیج مازندران، در گفت‌وگو با تئاتر مازندران آخرین اطلاعات درباره این جشنواره را ارائه کرد:

  در حال حاضر جشنواره در چه مرحله‌ای است؟

  چهارشنبه گذشته جلسه شورای سیاستگذاری جشنواره برگزار شد که در این نشست جدول بازبینی نمایش‌های این مرحله تنظیم شده و به تصویب شورا هم رسید. قرار است از 30 مهر بازبینی‌ نمایش‌های هر دو بخش بچه‌های محله و صحنه‌ای آغاز شود. ضمن این‌که در جلسه در مورد داوران مرحله بازبینی هم تقریبا تصمیم‌گیری شد. قرار است داوران هر بخش جدا انتخاب شوند. تصمیم گرفتیم در بخش بازبینی از ظرفیت هنرمندان تئاتر استان برای داوری استفاده کنیم. بنابراین داوران این مرحله مازندرانی هستند و احتمالا تا پایان همین هفته اسامی داوران این بخش اعلام می‌شود.

  چند اثر به دبیرخانه جشنواره برای شرکت در این رویداد معرفی شد؟

  از سراسر استان 58 کار به دبیرخانه جشنواره رسید که پس از بررسی طرح‌ها و آثار، 14 اثر در بخش بچه‌های محله و 30 اثر نمایشی در بخش صحنه‌ای برای مرحله بازبینی انتخاب شد. خوشبختانه استقبال خیلی خوبی را در نخستین دوره این جشنواره شاهد بودیم.

  با توجه به تعدد آثار فرستاده شده و همچنین نمایش‌های راه یافته به بخش بازبینی، مشکلی از نظر زمان‌بندی تا پیش از برگزاری جشنواره ایجاد نخواهد شد؟

  جشنواره هفته اول آذر ماه و به مناسبت هفته بسیج برگزار می‌شود. خوشبختانه تا امروز بر اساس زمان‌بندی‌ها پیش آمده‌ایم و به هیچ وجه از برنامه‌ای که ابتدای کار تدوین شده بود عقب نیستیم. سعی کردیم رفتار حرفه‌ای را در همه جوانب حفظ کنیم. تاکنون روند اجرای امور با کمک اعضای ستاد برگزاری و برخی نهادهای فرهنگی خیلی خوب پیش رفت و کوچکترین مسأله‌ای نداشتیم. االبته هیچ جشنواره‌ای بدون نقص نیست، اما سعی می‌کنیم تا پایان کار با کمترین اشکال جشنواره را برگزار کنیم.

  سطح کیفی آثار رسیده با آنچه که انتظارش را داشتید برابری می‌کند؟

  در بین شرکت کنندگان هم نام‌های باتجربه و فعال زیادی وجود دارند که نشان می‌دهد جشنواره مورد توجه اقشار مختلف هنرمندان تئاتر استان قرار گرفته است. به ویژه در بخش صحنه‌ای که افراد باتجربه‌ای برای شرکت در جشنواره آثارشان را به دبیرخانه فرستادند. برای مثال از شهرستان ساری که چند دوره است هنرمندانش اثری به جشنواره تئاتر استان نمی‌فرستند، 10 اثر برای شرکت در جشنواره به دبیرخانه فرستاده شد. البته قطعا ما هم خوشحال نیستیم که هنرمندان تئاتر مرکز استان به جشنواره تئاتر استان اثر نمی‌دهند و معتقدیم هر چه زودتر باید این خلاء با آسیب‌شناسی برطرف شود، اما حضور برخی از این هنرمندان در جشنواره تئاتر بسیج را به فال نیک می‌گیریم و گامی برای افزایش صمیمیت خانواده تئاتر استان می‌دانیم. به هر حال هنرمندان زیادی به جشنواره تئاتر بسیج مازندران اعتماد کردند و ما سعی می‌کنیم در حد توان مجموعه به این هنرمندان خدمت کنیم. الان هم برای ما به ویژه در صحنه‌ای مهم است کارهای شسته رفته و با کیفیتی را داشته باشیم. اگر تعداد کارها کم باشد هم کیفیت را به کمیت ترجیح نمی‌دهیم.

  حتی برای با کیفیت‌تر شدن بخش بچه‌های محله تصمیم گرفته شده که پس از بازبینی و مشخص شدن نمایش‌های راه یافته به بخش نهایی، یک گروه کارشناسی به شهرهای این گروه‌ها اعزام شود تا کارشناسان به تقویت نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف آثار راه یافته به بخش نهایی کمک کنند.

  جشنواره به طور مستقل برگزار می‌شود یا نهادهای دیگر نیز همکاری و همراهی دارند؟

  مازندران تنها استانی است که جشنواره تئاتر بسیج برگزار می‌کند. این موضوع برای تهران و سازمان بسیج هنرمندان کشور هم مهم شده است و خوشحال هستند در شرایطی که الزامی برای برگزاری جشنواره نبود، استانی پیشگام شده که جشنواره برگزار کند. کمک نهادها و مسئولان فرهنگی در برگزاری این جشنواره قابل چشم‌پوشی نیست.

  اتفاق خوبی که در جشنواره در حال رخ دادن است، پای کار آمدن نهادهای مختلف فرهنگی است. دوستان عزیزی که در بخش‌های مختلف مدیریت‌ فرهنگی استان هستند با روی گشاده از ما استقبال کردند. رئیس حوزه هنری استان، مسئول واحد نمایش حوزه هنری مازندران، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، کارشناس مسئول واحد هنرهای نمایشی اداره کل فرهنگ و ارشاد و بسیاری از دوستان دیگر که در تئاتر استان دستی دارند اعلام کردند که برای هر گونه همکاری آماده هستند. برای ما هم افتخار است که به نیت توسعه تئاتر با همه نهادهای مرتبط همکاری کنیم. اداره کل ارشاد استان خود را همراه می‌داند. اداره کل فرهنگ و ارشاد به ادارات فرهنگ و ارشاد شهرستان‌ها اعلام کرد که سالن‌های تمرین در اختیار گروه‌ها قرار گیرد. این رفاقت‌ها قطعا به توسعه هنر و تئاتر استان کمک می‌کند. به عنوان دبیر جشنواره از این عزیزان سپاسگزارم.

  هنرمندان تئاتر هم در این زمینه همراهی دارند؟

  بسیاری از هنرمندان تئاتر و دوستان فعال در این هنر همراه ما هستند. اما متاسفانه تعداد اندکی از دوستان در برخی از محافل، جشنواره تئاتر بسیج را جشنواره‌ای ضعیف و سطح پایین می‌پندارند. این دوستان اگر به مجموعه یا جشنواره تئاتر بسیج ورود کنند و ساز و کارها و شیوه برگزاری را ببیننند، از دور قضاوت ناعادلانه نخواهند داشت. هنرمندان حاضر در جشنواره ما به ما اعتماد کردند و هرگز با این حرف و حاشیه‌سازی‌ها دلسرد نمی‌شوند.

   

  گفت و گو: اشکان جهان‌آرای

   
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران